Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Plánujete velký jarní úklid? Tady je 19 triků, jak si doma rychle a jednoduše uklidit

24. 03. 2017, 06:00
1/19: Improvizovaný mop
Improvizovaný mop

Už jste se někdy chystali na velký úklid a přitom zjistili, že mop už další kolečko nezvládne? Do obchodu kvůli tomu nemusíte. Stačí, když přes mop přetáhnete jednu teplou Terryho ponožku.

2/19: Čištění pečicí formy
Čištění pečicí formy

Vetřete do povrchu s připáleninami něco soli a otřete papírovým ubrouskem. Uvidíte, že nečistoty povolí.

3/19: Oživte troubu
Oživte troubu

Fleky už vás nebudou trápit, když povrch trouby přejedete houbičkou s olivovým olejem a následně přeleštíte suchým hadříkem.

4/19: Nablýskané vodovodní baterie
Nablýskané vodovodní baterie

K tomu, abyste udrželi vaše chromované armatury blyštivé po co nejdelší dobu, otřete je voskovaným papírem anebo je přeleštěte kuchyňskou utěrkou. Časem poznáte, jak vám to usnadní úklid koupelny. 

5/19: Zbavte se fleků na gauči
Zbavte se fleků na gauči

Smíchejte polévkovou lžíci sody, 1/3 sklenky octa, něco horké (nikoli však vroucí) vody, přidejte lžíci pracího prášku a hmotu vetřete do tkaniny se skvrnou. Samotná soda také rozzáří látku – nasypte ji na suchý gauč, nechte několik hodin působit a vyluxujte.

6/19: Vyčistěte spálenou pánev
Vyčistěte spálenou pánev

Nalijte do pánve trochu vody, přidejte šálek octa a směs zahřejte. Sotva se začne vařit, sejměte ji z plotny a přidejte něco sody. Až přestane šumět, nechte vodu dalším varem odpařit. Pokud poté ještě zbudou nějaké připáleniny, vydrhněte pánev hadříkem se sodou.

7/19: Nablýskejte sklenice
Nablýskejte sklenice

Vaše sklenice se budou jen blyštit, umyjete-li je ve vodě s pár kapkami octa, anebo je před mytím potřete solí. Funguje to ale jen, necháte-li umyté sklo samo oschnout.

8/19: Vyčistěte kávovar
Vyčistěte kávovar

Naplňte konvici zpola vodou, dolijte octem a přístroj zapněte, ale v polovině procesu jej zas vypněte. Tento postup několikrát zopakujte.

9/19: Zbavte police prachu
Zbavte police prachu

Utírejte prach hadříkem navlhčeným v roztoku se změkčovadlem textilií. Jemný film zabrání prachu, aby na nábytku ulpíval, takže příště budete utírat prach později a půjde to snáz než doposud.

10/19: Nablýskejte špinavé hrnky
Nablýskejte špinavé hrnky

A ocet je znovu na scéně! Smíchejte ho ve stejném poměru s vodou a naplňte jím hrnky. Nechte hodinu působit a následně je umyjte houbičkou. Tmavá sedlina z čaje nebo kávy bude pryč.

11/19: Vyčistěte žehličku
Vyčistěte žehličku

Je-li znečištěná, přejíždějte rozpálenou žehličkou přes pečicí papír nebo noviny s rozprostřenou vrstvou soli. Špína zmizí!

12/19: Zbavte se plísně v koupelně
Zbavte se plísně v koupelně

Rozpusťte tabletu vitrocinu v 5 litrech vody a roztokem omyjte obklady. Plíseň se nebude tvořit. Pokud už se tak ale stalo, tabletu vhoďte do jednoho litru a ošetřete povrchy koupelny. A hlavně pravidelně větrejte!

13/19: Vyčistěte odtok vany nebo umyvadla
Vyčistěte odtok vany nebo umyvadla

Smíchejte ve stejném poměru sodu se solí a nasypte je do odpadu a zalijte trochou octa. Po 15 minutách očistu dokonejte várkou vroucí vody. Odpad bude zářit jak svatební šat!

14/19: Renovace vany
Retrorenovation

Smíchejte 2 lžíce uhličitanu sodného se stejným množstvím zubní pasty a rozetřete po předem namočené špinavé vaně. Po 10 minutách vanu postříkejte směsí octa a sava a nechte půl hodiny působit. Poté opláchněte.

15/19: Zbavte pánev mastnoty a připálených zbytků
Zbavte pánev mastnoty a připálených zbytků

Pánev už tu byla, tentokrát ji ale vyčistíte solí. Nasypte jí spoustu do pánve, zalijte trochou vody a počkejte hodinu, než sůl vyžere vše, co na pánvi původně nebylo.

16/19: Zbavte i tu houbičku špíny a připálenin
Zbavte i tu houbičku špíny a připálenin

Tentokrát osolte dva šálky horké vody 2 lžícemi soli, poté vodu nalijte do plastové nádoby a houbičku v ní nechte přes noc.    

17/19: Zbavte sprchový kout skvrn po mýdlu
Zbavte sprchový kout skvrn po mýdlu

Transparentní zástěny sprchového koutu otřete mokrým hadříkem a následně čistou houbičkou. Nakonec zástěny opláchněte vodou.

18/19: Ukliďte stopy po rozbitém vejci
Ukliďte stopy po rozbitém vejci

Nejjednodušší, co můžete udělat, když vám na koberec spadne vejce, je zasypat ho solí a vrátit se k němu až po čtvrt hodině. Potom naberte vejce do ubrousku. Díky soli přitom vejce nezapracujete hlouběji do tkaniny. 

19/19: Zbavte gauč zápachu
Zbavte gauč zápachu

Zápach po domácích zvířatech odstraníte z čalounění snadno levandulovým nebo citronovým esenciálním olejem. Rozprašovač s 10 kapkami oleje, k tomu ještě lžící sody a dvěma sklenicemi teplé vody odvede dobrou práci. Před použitím lahvičku nezapomeňte protřepat.