Bydlení

24. března 2017 06:00

Markéta Zídková

Plánujete velký jarní úklid? Tady je 19 triků, jak si doma rychle a jednoduše uklidit

Plánujete velký jarní úklid? Tady je 19 triků, jak si doma rychle a jednoduše uklidit

Úklid může být pěkná dřina. Jen vůbec shromáždit všechny potřebné úklidové prostředky. Ne pro všechno musíte běžet do obchodu, ale řadu věcí můžete nahradit (poradíme, jak). Další fígle vás zbaví nekonečného čištění –- například mastnotu na kuchyňské lince lépe odstraní olej než voda. Stačí si zapamatovat následující finty a vše vám půjde od ruky takřka samo.

Improvizovaný mop

Už jste se někdy chystali na velký úklid a přitom zjistili, že mop už další kolečko nezvládne? Do obchodu kvůli tomu nemusíte. Stačí, když přes mop přetáhnete jednu teplou Terryho ponožku.

Čištění pečicí formy

Vetřete do povrchu s připáleninami něco soli a otřete papírovým ubrouskem. Uvidíte, že nečistoty povolí.

Oživte troubu

Fleky už vás nebudou trápit, když povrch trouby přejedete houbičkou s olivovým olejem a následně přeleštíte suchým hadříkem.

Nablýskané vodovodní baterie

K tomu, abyste udrželi vaše chromované armatury blyštivé po co nejdelší dobu, otřete je voskovaným papírem anebo je přeleštěte kuchyňskou utěrkou. Časem poznáte, jak vám to usnadní úklid koupelny.

Zbavte se fleků na gauči

Smíchejte polévkovou lžíci sody, 1/3 sklenky octa, něco horké (nikoli však vroucí) vody, přidejte lžíci pracího prášku a hmotu vetřete do tkaniny se skvrnou. Samotná soda také rozzáří látku – nasypte ji na suchý gauč, nechte několik hodin působit a vyluxujte.

Vyčistěte spálenou pánev

Nalijte do pánve trochu vody, přidejte šálek octa a směs zahřejte. Sotva se začne vařit, sejměte ji z plotny a přidejte něco sody. Až přestane šumět, nechte vodu dalším varem odpařit. Pokud poté ještě zbudou nějaké připáleniny, vydrhněte pánev hadříkem se sodou.

Nablýskejte sklenice

Vaše sklenice se budou jen blyštit, umyjete-li je ve vodě s pár kapkami octa, anebo je před mytím potřete solí. Funguje to ale jen, necháte-li umyté sklo samo oschnout.

Vyčistěte kávovar

Naplňte konvici zpola vodou, dolijte octem a přístroj zapněte, ale v polovině procesu jej zas vypněte. Tento postup několikrát zopakujte.

Zbavte police prachu

Utírejte prach hadříkem navlhčeným v roztoku se změkčovadlem textilií. Jemný film zabrání prachu, aby na nábytku ulpíval, takže příště budete utírat prach později a půjde to snáz než doposud.

Nablýskejte špinavé hrnky

A ocet je znovu na scéně! Smíchejte ho ve stejném poměru s vodou a naplňte jím hrnky. Nechte hodinu působit a následně je umyjte houbičkou. Tmavá sedlina z čaje nebo kávy bude pryč.

Vyčistěte žehličku

Je-li znečištěná, přejíždějte rozpálenou žehličkou přes pečicí papír nebo noviny s rozprostřenou vrstvou soli. Špína zmizí!

Zbavte se plísně v koupelně

Rozpusťte tabletu vitrocinu v 5 litrech vody a roztokem omyjte obklady. Plíseň se nebude tvořit. Pokud už se tak ale stalo, tabletu vhoďte do jednoho litru a ošetřete povrchy koupelny. A hlavně pravidelně větrejte!

Vyčistěte odtok vany nebo umyvadla

Smíchejte ve stejném poměru sodu se solí a nasypte je do odpadu a zalijte trochou octa. Po 15 minutách očistu dokonejte várkou vroucí vody. Odpad bude zářit jak svatební šat!

Renovace vany

Smíchejte 2 lžíce uhličitanu sodného se stejným množstvím zubní pasty a rozetřete po předem namočené špinavé vaně. Po 10 minutách vanu postříkejte směsí octa a sava a nechte půl hodiny působit. Poté opláchněte.

Zbavte pánev mastnoty a připálených zbytků

Pánev už tu byla, tentokrát ji ale vyčistíte solí. Nasypte jí spoustu do pánve, zalijte trochou vody a počkejte hodinu, než sůl vyžere vše, co na pánvi původně nebylo.

Zbavte i tu houbičku špíny a připálenin

Tentokrát osolte dva šálky horké vody 2 lžícemi soli, poté vodu nalijte do plastové nádoby a houbičku v ní nechte přes noc.

Zbavte sprchový kout skvrn po mýdlu

Transparentní zástěny sprchového koutu otřete mokrým hadříkem a následně čistou houbičkou. Nakonec zástěny opláchněte vodou.

Ukliďte stopy po rozbitém vejci

Nejjednodušší, co můžete udělat, když vám na koberec spadne vejce, je zasypat ho solí a vrátit se k němu až po čtvrt hodině. Potom naberte vejce do ubrousku. Díky soli přitom vejce nezapracujete hlouběji do tkaniny.

Zbavte gauč zápachu

Zápach po domácích zvířatech odstraníte z čalounění snadno levandulovým nebo citronovým esenciálním olejem. Rozprašovač s 10 kapkami oleje, k tomu ještě lžící sody a dvěma sklenicemi teplé vody odvede dobrou práci. Před použitím lahvičku nezapomeňte protřepat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také