Sbírejte odpadky při běhání. Plogging pomáhá přírodě i nám

Zvykli jste si brát s sebou, když si jdete jen tak zaběhat nebo na svižnou procházku, sáček na odpadky a při běhu se občas sehnete a uklidíte po ostatních lidech nepořádek? Pak provozujete plogging a možná o tom ani nevíte.

Jak pomáhat sobě, tedy své fyzické kondici a zároveň životnímu prostředí? Zkuste vsoučasné době velký trend mezi nadšenci pro běh a čistou přírodu zároveň, plogging. Moderní a eco friendly sport. Můžete běhat a protáhnout si tělo a zároveň sbírat odpadky, kterých se všude povaluje více, než by se nám všem líbilo. Hodně lidem už došla trpělivost se stavem svého okolí, a když vyrážejí ven, běhat nebo jen tak na procházku, berou si ssebou sáček na odpadky. Možná jen nevědí, že jsou ve skutečnosti tolik trendy. Provozují plogging!

Slovo plogging vzniklo kombinací švédského slova „plocka“, tedy sbírat, a výrazu pro kondiční běh, „jogging“. Je to jednoduše řečeno kombinace běhu a sbírání odpadků. Tato aktivita se zrodila vroce 2016 ve Švédsku a postupně se rozšířila do dalších zemí.

Hlavní myšlenkou ploggingu je očištění přírody od všudypřítomných plastů, papírů a jiného nepořádku a zapojit se může úplně každý. Nemá žádná zdravotní ani věková omezení. Můžete běhat nebo jenom jít rychlejší chůzí a zároveň při každém sehnutí pro nepořádek protáhnout tělo. Ať už se ohnete, nebo uděláte dřep, stále cvičíte. A při tom pomáháte přírodě!

Co patří knezbytné výbavě na plogging

Na rozdíl od mnoha jiných sportů na plogging nepotřebujete žádné zvláštní a drahé vybavení. Jednoduše se pohodlně oblečte, obujte kvalitní boty, jako když si jdete jen tak zaběhat, a vezměte si ssebou velký sáček na odpadky a rukavice. A ti, kterým činí ohýbání potíže, mohou přidat i speciální kleště na odpadky sdlouhou rukojetí, které zakoupí vkaždém železářství nebo hobbymarketu.


Přečtěte si také