Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Žena nasbírala 2 tuny plastu za jediný rok. Odpadků stále přibývá

Kanaďanka Karen Jenner sbírá odpadky v zálivu Fundy v Severní Americe třikrát do týdne. Za jediný rok tak dokázala odnést více než 2 tuny plastu. Veškerý odpad počítá a na své facebookové stránce ukazuje krutou realitu dnešního světa.
Vydáno: 27.07.2019,
Žena za rok nasbírala 2 tuny plastů v zálivu.
Autor: Twitter.com/OWMA Žena za rok nasbírala 2 tuny plastů v zálivu.

Karen sebrala již přes dvě tuny plastových odpadků, které skončily u břehů v zálivu Fundy. Mezi vyhozenými věcmi viděla snad už všechno včetně injekčních stříkaček. Říká, že ne vždy byla tak motivovaná, aby se na nekonečný boj s plasty vydala. „Mohlo by nás to dělat každý den sto, a stejně by tu ty odpadky byly,“ tvrdí Kanaďanka.

Předměty nasbírané v zálivu.
Autor: Facebook.com/kleanitup18 Předměty nasbírané v zálivu.

Celosvětový problém ji však nenechal chladnou a sama sobě slíbila, že se pokusí alespoň trochu pomoct. „Nevím, jak se to stalo nebo proč, ale když jsem viděla to množství plastu na pláži, zabolelo mě to a rozhodla jsem se, že budu sbírat tolik, kolik dokážu, tak dlouho, jak jen budu moci," dodává.

Hledá i ty nejmenší plastové kousky

Karen čistí skalnatou pláž, kde nezapomene prohlédnut i nejrůznější zákoutí a nahromaděné mořské řasy, kam se mohou schovat nebezpečné úlomky. Každý den, kdy navštíví pláž, odnese nejrůznější rybářský odpad, provazy, pruty, sítě, domácí potřeby a podobné věci. Za rok tak nasbírala 2200 kilogramů plastu.

Black Rock Beach, v zálivu Fundy, je jednou z pláží, které Karen Jenner pravidelně navštěvuje, aby tam sbírala odpadky.
Autor: Facebook.com/kleanitup18 Black Rock Beach, v zálivu Fundy, je jednou z pláží, které Karen Jenner pravidelně navštěvuje, aby tam sbírala odpadky.

Skoro všechen odpad je nový

Když byste pozorovali Karen, uviděli byste, že zastaví každých pár metrů a prohledává kameny, aby našla i ty nejzapomenutější kousky plastu. Zatímco většina toho, co sbírá, je odpad celkem nový, potěší ji, když najde něco staršího, jako například plastovou tašku vyrobenou před 40 lety.

Zapalovače a nedopalky.
Autor: Facebook.com/kleanitup18 Zapalovače a nedopalky.

"Rozhodla jsem se, že budu sbírat co nejvíce. Sice jsem vyrostla na pláži, ale tohle jsem nikdy před tím neviděla. Mnoho dalších lidí netuší, jak velký problém to je,“ svěřuje se Karen. 

"Počítání plastu je důležité, lidé si pak uvědomí rozsah problému."

Když žena skončí se sbíráním, naloží odpadky do kufru svého auta a veze je domů, aby je roztřídila, prohlédla a spočítala. Jakmile jsou roztříděny, Karen sbírku fotografuje a zveřejňuje na své stránce na Facebooku. „Katalogizace položek je důležitá, protože lidem pomáhá lépe si uvědomit rozsah problému," říká.

Žena všechen odpad zaznamenává.
Autor: Facebook.com/kleanitup18 Žena všechen odpad zaznamenává.

„Pokud si lidé neuvědomují problém, je pro ně těžké se s tím vypořádat a představit si to. Když lidé přemýšlejí o plastech a o problémech s plasty, mají tendenci přemýšlet o jiných místech než o své zemi, ale ten problém je všude.“

Když připlave nový nepořádek, většinou Karen přepadne bezmoc a chce se na čištění vykašlat, často ji pak k boji přesvědčí pocit, že pomáhá ptákům a různým živočichům přežít.

Další články:

Jak omezit plasty v domácnosti?

17 nápadů, jak omezit plast v domácnosti a žít zdravěji

Jak používat banánové listy?

Jak použít banánové listy: Nahradí nádobí i plast

Článek je zařazen v: Karen Jenner , plast , ekologie , hrozba , plastové oceány , plast v oceánu , co s plastem , recyklace , eko , trendy , Kanada , záliv , záliv Fundy , Severní Amerika , Facebook , odpad v moři

reklama