Bydlení

26. listopadu 2016 07:31

Markéta Zídková

Podívejte se na tenhle dům. Taky nevěříte vlastním očím? Dům ukrývá další překvapení

Věž „Domestikator“ vzbuzovala v návštěvnících uměleckého městečka na letošním Ruhrtriennale v německé Bochumi hotové pozdvižení. Jímavá kompozice však zahrnovala i další zajímavost v podobě „trávicího baru“.

Velký refektář připomínající stodolu, obytné sousoší, obytný vůz a několik menších kůlen tvořily na letošním Ruhrtriennale v Bochumi expozici nazvanou „Dobrý, zlý a škaredý“. Dominantou tohoto uměleckého městečka, s nímž se v Německu prezentoval holandský atelier Van Lieshout, je „Domestikator“. Sousoší, které připomíná kopulující pár, má podle svého autora představovat sedláka s hospodářským zvířetem a vyjadřovat nadvládu člověka nad zvířaty. Nebylo vůbec lehké je smontovat - podle německých stavebních zákonů jde o výškovou budovu a jako taková nesměla být přímo propojena s žádnou výstavní budovou a tedy ani s přilehlou stodolou, jak pořadatelé zamýšleli. Sousoší nakonec sloužilo umělcům jako nocležiště.

„Je to pokus o celoevropskou spolupráci,“ popsal Frits Nieuwland, projektový vedoucí zodpovědný za montáž obytného sousoší, ušlechtilou myšlenku, na níž letošní triennale stálo. V Holandsku navržený Domestikator, který byl poprvé smontovaný právě v Německu, byl jedním z nejvýraznějších symbolů této spolupráce.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům

Přečtěte si také