Bydlení

10. července 2018 06:00

Tereza Javorová

Pořiďte si domácí štěstí! Které symboly vám ho přičarují?

Pošetilost, nebo pověrčivost? Magie, nebo psychologie? Vždyť je to jedno! Možná mají symboly domácího štěstí jen “placebo efekt”, ale i tak nám je s nimi lépe. Jaké symboly si pořídit domů, aby vám přinášely štěstí?

Kdo by nechtěl mít štěstěnu na své straně? Malé domácí kouzlo, jen tak pro případ, že by bylo potřeba? Přiznejme si, že věci mezi nebem a zemí jsou docela vzrušující!

Naši předci se domácích rituálů přivolávajících pohodu, blahobyt a štěstí do domu nevzdávali. Můžete si s trochou té domácí magie také pohrát a přičarovat si do příbytku štěstí.

Prasátko

Nemusíte si hned pořizovat čuníka za domácího mazla, spíš si někam postavte třeba sošku prasátka. Pokud se domníváte, že je prasátko symbolem štěstí, protože je takové pěkně kulaté a vykrmené, tedy se mu logicky daří, nejste až tak daleko od pravdy. Pro staré Germány bylo chrochtající prase posvátné, už proto, že rylo v zemi a odkrývalo její poklady. Bylo příslibem hojnosti, plodnosti a blahobytu. Dávní Keltové si prase zobrazovali na svých mincích a velmi si ho vážili. Při slavnostních hostinách bývá po celé Evropě zvykem jíst nejlépe vepřové, které bylo tučné a masité, tedy zahánělo hlad a přinášelo sílu.

Beruška

Beruška nebo sluníčko je symbolem štěstí, lásky a píle. Symbolem štěstí je především kvůli svým sedmi tečkám, protože číslo sedm bylo vždy považováno za šťastné. Dříve se věřilo, že berušky ochraňují děti a léčí nemocné. Na čí ruce beruška přistane, ten se nemusí v nejbližší době obávat nemoci. V žádném případě se ale nemá beruška z ruky setřásat, nebo dokonce usmrtit, to by přineslo neštěstí. Zkuste alespoň do dětského pokojíčku vnést pár “beruškových” motivů, aby se štěstí drželo u vašich dětí.

Podkova

Už staří Keltové věřili v magickou moc železa, které mělo zahánět zlé duchy, a nad vchody svých příbytků si věšeli staré podkovy. O mystické síle podkov byli přesvědčeni také antičtí domácí. Právě z antického světa se symbolika podkovy šířila do dalších kultur a civilizací. Dokonce i středověký arabský svět nebo Čína pracovaly s magickou silou koňské podkovy ukuté ze železa. Štěstí přinášela i proto, že kdo ji našel, měl asi stejnou kliku, jako když dneska najdeme na ulici tisícikorunu. Nebylo to nejlevnější zboží a podkůvka se vždy do hospodářství hodila. Nejlepší způsob je pověsit ji nad dveře konci vzhůru. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř domu a nevysypalo se. Klidně si jednu pověste nad dveře!

Světélka

Plamínky světla ve tmě byly odjakživa symbolem boje dobra proti temnotě. Svíčky se zapalovaly za mrtvé, při slavnostních příležitostech i rituálech, které měly pomoci ke štěstí. Pokud se vám svíčky v interiéru zamlouvají, vybírejte a zapalujte je podle barev. Červená vám přičaruje energii, růžová lásku. Pokud toužíte po harmonii, zapalte si modrou, a jestliže potřebujete ochranu, rozžehněte bílou nebo černou svíci. Zelené svíčky vám přinesou finance a zaměstnání.

Feng Shui

V tradiční čínské symbolice nesmějí chybět zvířata. Dejte si do interiéru obraz nebo sošku zlaté rybky, mělo by se vás držet štěstí, úspěch a peníze. Další vodní živočich, který přeje domácnosti, je podle Feng Shui třínohá žába! Tři nohy má proto, že v čínštině se výrazy pro smrt a čtyřku zvukově shodují. Číňané čtyřku prostě nepoužívají. Proto je žába raději třínohá, trojka naopak značí stabilitu a prosperitu. Nesmí chybět ani jeden z nejdůležitějších symbolů, kterým je pes Fu. V Číně je zobrazován ve dvojici a je velmi důležité, jak ji v domě umístíme. Samec, který má pod tlapou většinou kouli, musí být umístěn nalevo od dveří. A samice s mládětem pod tlapou by měla být napravo. Psi by si neměli hledět do očí. Správným umístěním navodíme harmonii a Fu pak působí jako strážci.


Přečtěte si také