Čtyři adventní neděle: Jak se jmenují a proč na adventním věnci rozsvěcíme svíčky postupně

První ze čtyř adventních nedělí je oficiálním startem adventu a příprav na Vánoce, nejkrásnější svátky roku. Letos je první adventní neděle 3. prosince a čtvrtá na Štědrý den. Pojďme si připomenout, jaké lidové názvy mají adventní neděle, na které datum připadnou v příštích letech nebo proč svíčky na adventním věnci rozsvěcíme postupně. Máme pro vás i několik tipů na adventní přání a jak si adventní neděle užít.

První adventní nedělí začíná advent. Tato neděle vždy spadá do období od 27. listopadu do 3. prosince. Čtvrtá, poslední adventní neděle předchází Božímu hodu vánočnímu (25. prosince), i Štědrý den tak může být adventní nedělí. Letos je první adventní neděle 3. prosince, druhá 10. prosince, třetí 17. prosince a čtvrtá 24. prosince.

Význam čtyř adventních nedělí

Adventem, konkrétně bohoslužbou o první adventní neděli začíná liturgický rok. V křesťanském prostředí je smyslem adventu důstojné očekávání a čas příprav na oslavy příchodu Ježíše Krista, a to jak oslava jeho narození, tak vyhlížení jeho druhého příchodu.

 1. První neděle adventní je zaměřená na Kristův příchod na konci světa s výzvou, aby byl na něj člověk připraven. Při bohoslužbách se v kostelech žehnají adventní věnce.
 2. Druhá adventní neděle vyzývá k pokání, připomíná se Jan Křtitel, který měl za úkol zvěstovat Boží příchod.
 3. Třetí adventní neděle (Gaudete) je oslavou blížícího se narození Páně.
 4. Čtvrtá adventní neděle je zcela ve znamení událostí bezprostředně předcházejících narození Páně.

Barvy adventních nedělí

Základními barvami adventu jsou fialová (purpurová) a růžová. V kostele se první dvě adventní neděle ctí postní liturgická barva – tmavě fialová a strohá výzdoba, třetí neděli ji vystřídá růžová barva radosti a květiny, čtvrtá adventní neděle je opět ve znamení barvy fialové nebo purpurové.

Adventní neděle dnes

Moderní doba poněkud změnila tradiční pohled na význam a smysl adventních nedělí. Dnes tyhle volné dny využíváme spíše k dohánění restů než k rozjímání. V době předvánočních příprav bychom si aspoň tyhle čtyři dny měli taky udělat čas na svou rodinu i přátele. Například společně navštívit vánoční trhy, některé z adventních koncertů a dalších kulturních a charitativních akcí, zajít na výstavu betlémů nebo na procházku do přírody. V podvečer se pak společně posadit, zapálit příslušnou svíčku na adventním věnci, a tak se příjemně naladit na blížící se Vánoce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte si včas adventní věnec podle svého vkusu. V neděli rozsvítíme první svíčku

Nejkrásnější adventní přání

Adventní přání nejsou tak úplně častá jako vánoční a novoroční, ale nic nám nebrání popřát letos své rodině, přátelům či kolegům i na začátku času adventu. Tady je malá inspirace, jaká adventní přání letí:

 • Advent je čas plný zázraků a kouzel. Přeji ti, aby každý den byl jako pohádka plná dobrodružství, radosti a nečekaných překvapení.
 • Srdečně Tobě a celé Tvé rodině přejeme pohodový, klidný a radostný adventní čas.
 • Nechť adventní čas naplní tvé srdce a domov klidem a mírem.
 • Ať je tento adventní čas plný naděje, klidu a především lásky.
 • Adventní doba je jako magický čas, kdy se vše může stát. Přeji ti nekonečno úsměvů, radosti a nezapomenutelných chvil, které si společně užijeme.
 • V tento adventní čas přeji klid, pohodu a spoustu nezapomenutelných chvil strávených v teple domova. Ať každý adventní svícen rozsvěcuje lásku a teplo v našich srdcích.
 • Přejeme vám příjemné prožití adventní doby v klidu a rodinné pohodě!

Adventní věnec

Symbolem adventu a adventních nedělí je věnec se čtyřmi svíčkami, podle křesťanských tradic v liturgických barvách – tři fialové (event. dvě tmavě fialové a jedna purpurová) a jedna růžová. Adventní věnec symbolizuje Kristův kříž, který šíří požehnání do čtyř světových stran. Kruh věnce je zase symbolem boží věčnosti a světlo svíček pak samotného Krista, který je světlem světa.

Tradice adventních věnců

Údajně byla tradice adventních věnců založena v první polovině 19. století německým protestantským teologem J. Wichernem. Dříve se věnce zavěšovaly pod strop na mašli, dnes se pokládají na stůl. V současnosti se ale při výrobě věnců fantazii meze nekladou a kromě barvy svíček se nelpí ani na kulatém tvaru.

Názvy čtyř adventních nedělí

Každá z adventních nedělí má své lidové označení, které pravděpodobně vzniklo až komercionalizací adventu. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá.

Termíny adventních nedělí 2024 až 2032

rok 1. adventní neděle 2. adventní neděle 3. adventní neděle 4. adventní neděle
2024 1. prosince 8. prosince 15. prosince 22. prosince
2025 30. listopadu 7. prosince 14. prosince 21. prosince
2026 29. listopadu 6. prosince 13. prosince 20. prosince
2027 28. listopadu 5. prosince 12. prosince 19. prosince
2028 3. prosince 10. prosince 17. prosince 24. prosince
2029 2. prosince 9. prosince 16. prosince 23. prosince
2030 1. prosince 8. prosince 15. prosince 22. prosince
2031 30. listopadu 7. prosince 14. prosince 21. prosince
2032 28. listopadu 5. prosince 12. prosince 19. prosince

První adventní neděle je železná

 • Začíná advent, kouzelné období s kouzelnou atmosférou předvánočního času. Na mnoha místech první adventní nedělí začínají vánoční trhy a na náměstích se slavnostně rozsvěcí velké vánoční stromy, všude znějí koledy a vánoční písně. Určitě bychom si tam měli zajít, abychom okusili sváteční atmosféru.
 • Pokud ještě nemáme, pořídíme si do bytu tradiční vánoční květiny, například poinsettii čili vánoční hvězdu, brambořík, vánoční kaktus, pokojovou azalku nebo třeba hvězdník či čemeřici čili vánoční růži. Jejich květy vnesou do bytu přírodní svěžest a krásu.
 • K počátku adventu patří i pečení cukroví. Je čas pustit se do pečení zázvorek a perníčků, protože tyhle voňavé klenoty potřebují do Vánoc uležet.

Když se o první adventní neděli setmí, rozsvítíme na adventním věnci první, ideálně fialovou svíčku, říká se jí svíce proroků. Je památkou na proroka Izaiáše, který předpověděl příchod Ježíše Krista. Je symbolem naděje a očekávání lepších časů.

Druhá adventní neděle je bronzová

 • Pokud jsme to ještě nestihli, měli bychom začít s vánočními dekoracemi. Ty zútulní byt a zaslouží se o svátečnější atmosféru. Nezapomeneme určitě na jmelí, zelené, pozlacené či postříbřené, zavěšené nade dveřmi zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Jmelí přinese ale štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek.
 • Kdo umí něco krásného i praktického vyrobit, měl by svého talentu využít a obdarovat své blízké DIY dárky. Spousta inspirace je na našem webu.
 • Pokračujeme v pečení cukroví, po perníčcích a zázvorkách jsou na řadě pracny, linecké koláčky, vanilkové rohlíčky… A hlavně k pečení přizvěte děti! Tuhle předvánoční kratochvíli milují holky i kluci.

Večer o druhé adventní neděli rozsvítíme na adventním věnci druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která představuje Ježíškovy jesličky a symbolizuje mír, lásku a porozumění.

Třetí adventní neděle je stříbrná

 • V minulosti lidé o stříbrné neděli uklízeli svůj dům. Kdo má pocit, že se jeho příbytek bez důkladného předvánočního gruntování neobejde, budiž, ovšem vánoční pohoda nezávisí na oknech bez kocourů a naleštěném nábytku…
 • Co se letos vrátit k tradici posílání vánočních pohlednic? Pěkný obrázek s vlastnoručně napsaným vánočním přáním stoprocentně potěší každého z našich přátel a známých.

Advent se stříbrnou nedělí, latinsky řečenou Gaudete (radostná), přehoupl do své druhé poloviny. Na svém adventním věci zapálíme už třetí svíčku, tentokrát růžovou, jedinou v jiné barvě. Říká se jí pastýřská a představuje radost z toho, že se blíží oslava narození Páně. Je také také symbolem přátelství a díků za všechny blízké.

Čtvrtá adventní neděle je zlatá

 • Vánoce už klepou na dveře. Poslední neděle adventu je zlatá a měli bychom si dopřát pohodu a klídek, abychom dobili baterky a načerpali energii. Čeká nás přece pořádný frmol! Možností je mnoho, každý by si měl vybrat aktivitu podle svého gusta. Někdo zajde s přáteli na kus řeči, jiný si pustí vánoční film, další třeba zajde do lesa.
 • Jestliže jsme se ještě nebyli podívat na vánočních trzích, tak máme nejvyšší čas to napravit. Co může být příjemnějšího, než si dát svařák nebo punč a sáček horkých kaštanů, poslechnout si koledy, pokochat se slavnostní výzdobou a velkým vánočním stromem… Do Štědrého dne to ostatně letos můžeme ještě nejméně jednou zopakovat.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Kdy u nás začal chodit Ježíšek? Dávání vánočních dárků má v Česku dlouhou tradici

O zlaté neděli se zapaluje na věnci poslední fialová, event. purpurová svíčka, která je symbolem lásky a míru. Říká se jí andělská. Na adventním věnci nám už hoří všechny čtyři svíčky, je to magický okamžik. Ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen večer poslední adventní neděle, ale i celé Vánoce.

Zdroje: krestandnes.czvira.czbilevanoce.cz, wikipedia.org, autorský text


Přečtěte si také