Bydlení

22. dubna 2014 06:50

Markéta Zídková

Posaďte se – pan Židle přichází

Norský designer Peter Opsvik je ve světě bytového designu ikonou.

Návrhy Petera Opsvika směřují k činnosti pro člověka stále častější, byť pro ni naše těla nejsou uzpůsobena – k sezení. Židle a křesla z jeho dílny patří k tomu nejlepšímu, na co si vůbec můžete sednout. Opsvikova filozofie vychází ze zjištění, že každý druh „posezu“ se po určité době stane nepohodlným. A je jedno, jestli víceméně klečíte nebo se zdánlivě pohodlně rozvalujete na židli nebo v křesle. Opsvik proto navrhuje židle, které především umožňují měnit polohu.

Klekačka je jeho dílem

V 80. let dobyl Opsvik svět na tehdejší dobu revoluční houpací židlí-klekačkou Variable. Našli byste ji ve většině domácností západní Evropy a USA. Kdo ji vyzkoušel, nedá na Opsvikův design dopustit.

Jak vybrat dobrou kancelářskou židli

U pracovních, tedy kancelářských židlí pracuje Opsvik s variabilními a často všemi směry nastavitelnými oporami hlavy, paží, nohou i vlastního trupu. Tato variabilita umožňuje přizpůsobit si židli na míru, ale také nastavení třeba i během dne různě měnit. Pro někoho, kdo zrovna nepracuje jako messenger, mimořádně cenná vlastnost.

Podívejte se, co všechno dokázal Opsvik zakomponovat do jediné židle s poněkud futuristickým označením HÅG H05 5600. Následující pravidla ovšem platí víceméně univerzálně.

Správná kancelářská židle. Foto: www.opsvik.no

Opěrka hlavy

Velká část potíží s krční páteří padá na vrub napětí svalů v oblasti krku a ramen. Opěrka hlavy u vaší židle je proto stejně důležitá, jako na sedadle vašeho auta. Měla by se dát nastavit na výšku s možností náklonu podél vodorovné osy. Pružné uchycení pak umožní, aby opěrka kopírovala každý pohyb těla.

Sedák

Pohodlný „posez“ se skládá z mnoha prvků. V prvé řadě musí židle umět „stoupat“ a „klesat“ podle vašich potřeb. Další podstatnou výhodou je možnost posouvat dopředu nebo dozadu sedák židle.

Opěrky rukou

Židle, která nenabízí oporu pro vaše ruce, není vhodná k dlouhodobé práci u stolu, například s počítačem. Opěrky by měly být polohovatelné nahoru a dolů, výhodou je možnost aretace směrem k nebo od sedáku.

Podvozek

Prohlédněte si kolečka. Musí se hladce otáčet všemi směry a nikde nedrhnout. Výrobci obvykle dodávají různé typy koleček pro různé druhy povrchu (koberec, parkety, apod.). Jednotlivá ramena podvozku musí poskytnout pohodlnou oporu pro vaše nohy, protiskluzová úprava (o kterou si mimochodem můžete masírovat bosé nohy) je samozřejmostí.

Opěradlo

Na jeho tvaru závisí, jak dobře se bude večer cítit vaše páteř. Pečlivě ho proto prozkoušejte. Důležitý je pohyblivý náklon, který vám umožní průběžně měnit polohu těla. Nkteré židle navíc umožňuje uzamknout náklon ve třech různých polohách.

(tes)

Sdílejte článek
Štítky design židle USA křeslo Západní Evropa Peter Opsvik

Přečtěte si také