Bydlení

4. března 2015 05:37

Markéta Zídková

Postavte si kočkovod

Kočičí tranzitní systém v soukromé rezidenci v San Francisku drží šelmu stranou pracovního stolu. Zvíře i jeho majitel jsou spokojení.

Kočkovod odráží typické záliby koček, které se rády schovávají, drží se ve vyšších polohách, vykukují z úkrytu či skáčou na různé věci.

Jak je patrné z obrázků, hlavní vstup do kočkovodu je svrchu potrubí, kudy se domácí šelma snadno dostane dovnitř. Pak už může přejít místnost ba i chodit z jednoho pokoje do druhého aniž by se dotkla tlapou země – nebo klávesnice. Potrubí ústí nad vysokou vitrínou, která je opatřena zábradlím pro případ, že by kočka usnula u samého okraje nábytku a hrozilo by, že spadne.

Potrubí z lepenkových trub vyšlo levně a materiál se i dobře řezal skalpelem. Parta výtvarníků, architektů a designérů ze studia Because we Can roury důkladně kašírovala. Základní nátěr následně přestříkali stříbřenkou a občas hnědým sprejem, jímž imitovali rez a stopy po kolomazi. Část vedení je svrchu otevřená, což usnadňuje úklid, ale především tak má zvíře dobrý výhled. Protože takto seříznutá roura ztrácí na pevnosti, bylo třeba ji vyztužit. Dílo dotáhli k dokonalosti falešnými překližkovými přírubami, které si nechali vyřezat podle vlastních šablon, jež zaslali mailem do truhlárny vybavené strojem na tvarové frézování CNC.

Překližkové díly poté pospojovali vždy bezmála dvacítkou mohutných šroubů, které zpečetily industriální ráz kočkovodu. Trubky jsou zevnitř vylepené lacinou podlahovou krytinou, na níž má kočka dobrou trakci i v prudce stoupavých úsecích. Od instalace kočkovodu v domě zavládla dokonalá symbióza. Majitel má větší klid na práci a zvíře si zas vyhraje i když na ně domácí právě nemá čas.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také