Bydlení

28. října 2016 12:30

Markéta Zídková

Proč kočky tak milují papírové krabice?

Designované škrabadlo za tři tisíce kočce mnoho neřekne a víc si vyhraje s krabicí, v níž bylo zabalené.

Vědci ale podivné chování koček vysvětlují jednoduše – v krabici není místo na žádné problémy. Zkoumat charakter koček je dost obtížné, vědci se o to nicméně posledních 50 let pokoušejí a zatím dospěli k závěru, že se kočky v těsných prostorech cítí dobře a hlavně v bezpečí.

Zajímavější je ale to, že přebývání v krabici či jiných těsných prostorách ovlivňuje jak charakter zvířete, tak i jeho fyziognomii. Veterinářka Claudia Vinkeová z Utrechtské univerzity v Nizozemsku zkoumá hladinu stresu koček.V útulku, kde pracuje, rozdělila nově přivezená zvířata do dvou skupin, z nichž kočkám v jedné skupině dala krabice zatímco těm ostatním nikoli. Experiment ukázal, že kočky, které měly úkryt, si v novém prostředí rychleji zvykly, mnohem dříve se uklidnily a oproti kočkám z druhé skupiny také dříve projevovaly zájem o interakci s lidmi. Útěk do skrýše je prvotní reakcí většiny koček na stresové situace. Toutéž behaviorální strategií reagují na změny či nebezpečí i divoké kočky, jen místo do krabice od bot lezou na stromy, do křoví nebo do jeskyň.

Kočky neřeší problémy. Podle Dennise C. Turnera ze švýcarského Institutu pro aplikovanou etologii a psychologii zvířat kočky nevyvíjejí strategie řešení problémů do té míry, jak jsou toho schopni zástupci jiných, společenštějších druhů. Namísto toho se i v pouhé předtuše problému straní ostatních zvířatat i lidí, případně upadnou do nečinnosti. Jak uvedl web www.wired.com, nejčastěji se tedy klidí do bezpečí, například do krabice, kde zdroje úzkosti, nepřátelské projevy, ale i nežádoucí pozornost jako by přestaly existovat. Nepřipomíná vám to pštrosa?

Kočky pro jejich příchylnost ke krabicím ovšem netřeba hned označovat za strašpytle. Kocour Maru na videu rozhodně nepůsobí dojmem stresovaného jedince:

Sdílejte článek

Přečtěte si také