Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Následující úpravy a doplňky usnadní vašemu psovi život na zahradě a ještě jej ochrání před zbytečným nebezpečím.
Vydáno: 07.08.2014
Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes
Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes Autor: Opulent Items
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pes dovádějící na zahradě patří k typickému idylickému obrázku v představách pejskařů. Jenže k tomu, aby se tak skutečně stalo, nestačí jen vypustit psa na zahradu. Ta by totiž měla být potřebám zvířete uzpůsobená. O žádný zbytečný luxus přitom nejde, psí vymoženosti, o nichž bude řeč, naštěstí vyhovují i lidem.

*1. Dopřejte jim cirkulující vodu. Fontánka nemusí být nutně drahá a pokud jste ji už beztak zvažovali jako doplněk ke skalce nebo jezírku, rovnou vyberte takovou, kde se k proudu vody dostane i pes. Zmíněné jezírko uvítají zvláště zástupci plemen milujících vodu. Než je ale zbudujete, mějte na paměti, že pes musí mít šanci dostat se i z vody ven. S ohledem na to musí být břehy jen mírně svažité či stupňovité, jistě ale ne vysoké a kolmé. I pak ale jezírko napřed vyzkoušejte a na psa při první zahradní koupeli dohlédněte.

Uvažujete o fontánce? Pořiďte takovou, aby se k vodě dostal i pes
Uvažujete o fontánce? Pořiďte takovou, aby se k vodě dostal i pes
California Waterscapes

2. Zajistěte bezpečnost. Jakkoli se psi vyvinuli z volně žijících vlků, těmto domestikovaným zvířatům vyhovuje, mají-li vymezené hranice. Psovi lze ohradit část zahrady, ale i vytyčit zóny probíhající celou zahradou. V obou případech budete mít jistotu, že je zvíře spokojené a v bezpečí před auty či kolemjdoucími sadisty. Plot běžte koupit společně se psem a ohlídejte si, aby otvory v něm zvíře neprostrčilo hlavu. Nemuselo by ji už dostat zpět.

3. Pořiďte mu boudu se stinnou terasou. I psi se mohou na slunci spálit či vedrem rovnou zkolabovat. Pokud jsou na zahradě velké stromy, není se čeho obávat, v opačném případě je ale pejskovi třeba zajistit stín jinak. Psí boudy už pokročily od nevzhledných překližkových či plastových kotců a v potřebách pro psy už jsou k vidění docela důmyslná ba i vtipně řešená psí útočiště.

4. Udržujte zahradu bez toxinů. Některé z běžně rozšířených rostlin včetně azalek, lilií a chryzantém jsou pro psy jedovaté. Totéž platí o některých zahradních chemických přípravcích. Stejně tak i mnohé nástrahy na hady, kuny nebo krysy mohou být pro psa fatální. Pokud už je musíte nastražit, učiňte tak mimo dosah vašeho zvídavého chundelatého kamaráda. Nepouštějte přitom ze zřetele známou skutečnost, že psi osvědčují až obdivuhodnou vynalézavost, když se snaží dostat k věcem, které před nimi skrýváte.

Pozor na to, co pěstujete. Lilie a spousta dalších druhů psům dráždí žaludek a dokáží je i zabít
Pozor na to, co pěstujete. Lilie a spousta dalších druhů psům dráždí žaludek a dokáží je i zabít
J. Peterson Garden Design

5. Dopřejte mu místo na hraní. Unavený pes nezlobí, zatímco ze znuděného a netrénovaného psa kouká malér. Nechejte psa vyběhat na větším prostranství a budete mít snazší život.

Pes se musí vyběhat. Nechte ho vydovádět na velkém trávníku
Pes se musí vyběhat. Nechte ho vydovádět na velkém trávníku
LDa Architecture & Interiors

6. Zbudujte pro něj cesty. Psi rádi slídí kolem domu a hlídají. Cesty k tomu skýtají skvělou příležitost a koneckonců mohou vyhovovat i vám.

Tunel podél plotu je na hlídání ideální
Tunel podél plotu je na hlídání ideální
Randy Thueme Design Inc. - Landscape Architecture

7. Volte příhodné materiály. Žádná součást zahrady by se neměla ani na přímém slunci nijak nebezpečně rozpalovat, povrchové úpravy by měly umožňovat pohodlnou chůzi naboso bez toho, aby kamínky ulpívaly na nohách či vázly ve zvířecích tlapách. Beton, cihly, světlá dlažba i oblázky plní svůj účel dobře. Mulčovací štěpky ani kůry psům neublíží.

 

Při výběru štěrku volte takovou velikost, která neuvízne v tlapě
Při výběru štěrku volte takovou velikost, která neuvízne v tlapě
J. Peterson Garden Desi

8. Instalujte zvláštní doplňky. Máte zvídavého psa, který ale neštěká na každého kolemjdoucího? Instalujte mu do plotu speciální psí průzor, jímž bude pozorovat vnější svět. Pokud raději pozoruje dění v zahradě, potěší ho vyvýšené sezení například v podobě většího plochého kamene. Další možností je tunel. Pes jím bude rád probíhat a občas do něj jen tak zaleze. I on totiž občas potřebuje chvilku jen pro sebe.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Berete je s sebou?

Co se psem a kočkou v létě? Brát, či nebrat na dovolenou?

Na party pozvěte jenom slušně vychované psy, předejdete tak zbytečným šarvátkám

Milujete večírky? Uspořádejte psí mejdan

V této pohovce má pejsek vše po ruce

Vymazlené pelíšky pro pejsky. Který si vyberete?

To není jen pelíšek, ale i hračka, kočka se v něm může kutálet

Pět pravidel, jak připravit byt na kočku


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama