Bydlení

4. září 2014 04:31

Markéta Zídková

Potřebujete dobít baterky? Pořiďte si domů strom

Designéři se často inspirují přírodou. Proč si pořizovat napodobeniny, běžte rovnou ke zdroji.

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, co vše dokáže stvořit útulný domov? Jestli jste milovníci přírody, pak určitě ve vašem domácím království, v němž se chcete cítit dobře, nebudou chybět rostliny. Někteří lidé se však nespokojí jen s pár napěchovanými květináči. Kdepak, jdou na to „od lesa“ a pořídí si rovnou strom!

O blahodárných účincích přírody a stromů zvlášť toho bylo napsáno už mnoho. Víme, že moderní doba nám bere klid a naše duše se často ztrácí ve zmatku všeho toho, co „musíme“ dennodenně plnit za úkoly. Stromy nám naopak léčivou silou dokážou navrátit klid, posílit nás, vyčistit nám nejen plíce, ale i hlavu od zbytečných stresujících maličkostí. Dovedou nás vrátit k vnitřní harmonii i k životu v souladu se svým okolím.

Vždy originál

Ovšem nejen to je důvod, proč si někteří architekti a hlavně obyvatelé bytů a domů pořizují do svých příbytků strom nebo alespoň jeho fragment. Je to i jeho neopakovatelná struktura kmene a koruny. Nic se v jeho stavbě neopakuje, vše je jedinečné a přes zdánlivý chaos se řídí řádem života. Strom nebo jeho část může tak neobyčejně ozvláštnit prostor čtyř stěn a prodchnout jej živoucí energií. Stačí se jím po návratu domů nechat jen okouzlit a dobít.

Nemusíte hned kácet les, někdy stačí být jen pozorný a využít již kmeny a stromy, které musely z různých důvodů padnout. Můžete si také svůj vlastní strom stvořit. Podívejte se do naší galerie. Najdete v ní nejen šetrnou architekturu, která nechá stromy růst i uprostřed místnosti, ale i využití přestárlých kmenů, sloupy, které stavbu stromů napodobují, či jen stromy malované nebo skvěle zachycené na fototapetě.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také