Bydlení

16. dubna 2014 07:50

Markéta Zídková

Bez hřebíku a kladiva. Velký přehled dřevěných tapet

Bez hřebíku a kladiva. Velký přehled dřevěných tapet

Dřevo přináší do domu a bytu hřejivý pocit pohody. Navíc nás dokáže uklidnit i díky dojmu blízkosti přírody, o kterou je někdy ve městě nouze. Klasické obklady znamenaly dříve truhlářskou zručnost správného opracování dřeva, spoustu pilin, hřebíků a pochopitelně také nějakou tu lazuru nebo lak. Výsledek byl sice nádherný, ale ruku na srdce: Kdyby existoval jiný a jednodušší způsob, který navíc dovoluje nejrůznější kombinace tvarů a druhu dřeva, nechtěli byste zkusit něco nového?

Pro všechny, kdo si chtějí ozdobit své bydlení dekorem dřeva, existují totiž zajímavé postupy, jak se vyhnout zatloukání hřebíků a lepení palubek a přitom si stěnu či strop dřevem pocitově zateplit. Můžete využít tapetu nebo lepený dřevěný obklad.

Tapety byly dříve synonymem pro někdy dost neumělé zkrášlení uniformity panelákových bytů. Dnes je ale jiná doba a i tapety se proměnily. Můžete si vybírat snad z nekonečného počtu vzorů, které jsou mnohdy plastické, a nadto si pořídit i perfektně vytištěnou fototapetu s úžasnými motivy.

Další variantu nabízí skutečná dřevěná mozaika, jež svým opracováním umožňuje snadné umístnění na stěnu a navíc má znatelnou 3D plasticitu. Povrch dřeva je například u italské kolekce dřevěných mozaik Mosaici D´Asolo upraven kartáčováním a následně lakem a na výběr je z několika druhů úpravy dřeva. Načerpejte inspiraci v naší galerii. Jde jen o inspirativní výběr, v nabídce solidních prodejců naleznete určitě i mnoho dalších dřevěných lahůdek.

Správný výběr krok za krokemV obou případech bude ale nejlepší povrch, na který chcete tapetu nebo dřevěnou mozaiku umístnit, zkontrolovat. Pokud má na sobě stěna nebo strop více nátěrů, bude nejlepší je oškrábat a na výsledném povrchu vyrovnat nejznatelnější nerovnosti. Aby vám pak nové zkrášlení bytu na stěně vydrželo, odborníci doporučují ještě podklad zpevnit penetrací. Lepidel je také velké množství a jsou běžně dostupná. Dřevěná mozaika se ale na rozdíl od tapet lepí cementovým lepidlem, jako kdybyste lepili klasické dlaždice. Ostatně právě ve formě takových dřevěných dlaždic bývá mozaika dodávána. Pokud budete chtít mít jistotu, že jste nakoupili vše správně, je nejlepší si s tapetou nebo dřevěnou mozaikou pořídit od prodejce i lepidlo a případně i náčiní, s nímž pak instalujete novou dekoraci stěny sami a vcelku snadno. U samolepicích fototapet a fotodekoračních pásů pak samozřejmě už lepidlo není třeba obstarávat.

Důležité také je uvědomit si, kterou část bytu si chcete ozdobit a jak bude povrch namáhán. Pokud uvažujete o zkrášlení koupelny, kuchyně nebo velmi vytížené chodby, je lepší zvolit tapety vinylové a u dřevěného obkladu myslet na odolný druh vhodný právě pro takové prostory. Existují i dřevěné mozaiky, které sice nejsou 3D, ale zato vlhkosti bez újmy odolají. U ostatních místností se řiďte spíše tím, co vám udělá radost, jak náročná bude instalace a pochopitelně také cenou. Tapety jsou většinou levnější variantou, i když některé z nich si cenou nezadají se skutečným dřevěným obkladem.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také