Bydlení

5. června 2014 06:00

Markéta Zídková

Princ Charles rumunským sedlákem?

Sousedy prince Charlese v Rumunsku jsou medvědi.

Britský korunní princ si oblíbil Rumunsko už při své první návštěvě Transylvánie v roce 1998. Tehdy na něj zvlášť zapůsobila divoká krajina, která je pro tuto oblast příznačná stejně jako kultura s dodnes dochovanými dávnými tradicemi. To vyústilo i v konkrétní důsledky. Princ Charles od té doby prostřednictvím Nadace Mihaie Eminesca opravuje domy a podporuje projekty na ochranu původní krajiny.

Obce má na nohy postavit cestovní ruch, o nějž se následník britského trůnu zasazuje právě tím, že zachraňuje doklady původní architektury. V roce 2008 tak princ z Walesu koupil první domy, mezi nimi i zchátralou usedlost v odlehlé obci v oblasti Kovasna jménem Valea Zalanului.

Tato selská usedlost, Valea Zalanului, postavená před dvěma sty lety, se skládá ze dvou domácností – spodní a horní. Posledně jmenovaná zahrnuje kromě domu i stodolu, stáj a dřevník, které spolu chrání panské stavení před divou zvěří, hlavně medvědy. Ti sem chodí na ovoce do sadu sahajícího do bezprostřední blízkosti domu. Právě v horní části má princ Charles svůj byt. Podívejte se, jak dům opravil:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také