Bydlení

27. května 2015 05:30

Klára Beščecová

Přistavět jde i byt v činžovním domě. Podívejte se, jak chytře!

V Česku jde pořád ještě o sprosté slovo – pohled na neumětelské zásahy z doby komunismu je varující. Doba se ale změnila a přístavba ke stávajícímu domu je opět důstojnou alternativou ke koupi většinou těžko dostupného velkého bytu. Dokladem toho je i následující příklad ze sousedního Rakouska.

Velkorysá přístavba v Mödlingu poblíž Vídně poskytla místo pro kuchyni, jídelnu i obývací zónu spřekrásným výhledem na Vídeňský les. Předmětný dům zpřelomu 19. a 20. století už jednu přístavbu zažil, když jej v60. letech navýšili o dvě na pět pater a zjedné strany i rozšířili o patrovou přístavbu. Prostor pro popisovaný moderní byt vznikl navýšením této přístavby o jedno další patro. Původní byt nebyl se svou plochou 130 m² rozhodně malý. Jeho majitelé ale chtěli víc prostoru a přístavba splochou 70 m² jim přiblížila komfort, jehož by se jinak dobírali už jen zvažovanou stavbou vlastního domu.

Třebaže jde o byt včinžovním domě, díky točitému schodišti má vlastní přístup zterasy na zahradu. Přístavba je velmi světlá díky prosklení na celou výšku patra. Moderní je i interiér, kde sbetonovými zdmi kontrastuje podhled zlatí, který pokračuje i ve střešním převisu nad terasou.

Aby přistavěné patro příliš nezatížilo původní přístavbu, zvolili projektanti lehkou konstrukci kombinující dřevěné trámy aocelové rámy. Plochou střechu pak stavaři příčně vyztužili ocelovými nosníky. Velká světlá výška (320 cm) původního traktu umožnila rozvést vzduchotechniku pro kontrolované větrání.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Rakousko Vídeň dům Česko nájemní dům Mödling

Přečtěte si také