Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Rodina chtěla prostorný a komfortní dům se zahradou chráněnou jak před větrem, tak i hlukem od silnice. Architekti všechna přání splnili spojením několika menších objektů.
Vydáno: 24.04.2015
Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří
Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří Autor: archiv Maynard Architects
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak naložit se stavebním pozemkem, který skýtá dost místa i pro parádní zahradu, když kolem jezdí auta? Přesně tuhle otázku si položili architekti z ateliéru Andrewa Maynarda, když navrhovali dům pro jednu velkou rodinu a její rušný pozemek. Na zahradu zákazníci kladli opravdu velký důraz s tím, že by na ní neměl ani foukat vítr. Něco takového by kolem domu klasického formátu zajistily jen velmi vysoké zdi nebo skleněné zábrany, které by byly nevzhledné a ještě k tomu drahé.

Lepším řešením se proto zdálo rozvrhnout dům do několika menších a vzájemně propojených celků, což také architekti v projektu nazvaném Tower House (Dům s věží) udělali.

Takhle tu žijí
Takhle tu žijí
archiv Maynard Architects

V každém z objektů je po jedné místnosti. Ložnice na jižní straně pozemku a obývací místnosti na té západní. Dětské pokoje a knihovna jsou orientované na sever. Prostor uprostřed je vyhrazený kuchyni s jídelnou. Ta díky široce uplatněnému masivnímu dřevu působí vlídně a plní i účel obývacího pokoje.

Zmíněná knihovna pojme rozsáhlou sbírku svazků, z nichž rodiče chtějí předčítat svým dětem. I proto je umístěná hned pod dětskými pokoji.

Otázkou je, kolik takový dům spotřebuje na topení – dle členitosti určitě hodně. Tento stojí v Austrálii, kde jsou mírné zimy. Něco jiného by to ovšem bylo v našich klimatických podmínkách.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku

Umělec navrhl dům, který by nejspíš skolil vítr

Ve spojení se scenerií za okny má i tvar domu svůj smysl

Kanadský pár si postavil dům, který shazuje sníh

Proti-zombie vilka - Obrázek 10

Bojíte se zombie? Pořiďte si dům, který je proti nim zabezpečený!

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama