Bydlení

24. dubna 2015 05:06

Klára Beščecová

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Rodina chtěla prostorný a komfortní dům se zahradou chráněnou jak před větrem, tak i hlukem od silnice. Architekti všechna přání splnili spojením několika menších objektů.

Jak naložit se stavebním pozemkem, který skýtá dost místa i pro parádní zahradu, když kolem jezdí auta? Přesně tuhle otázku si položili architekti zateliéru Andrewa Maynarda, když navrhovali dům pro jednu velkou rodinu a její rušný pozemek. Na zahradu zákazníci kladli opravdu velký důraz stím, že by na ní neměl ani foukat vítr. Něco takového by kolem domu klasického formátu zajistily jen velmi vysoké zdi nebo skleněné zábrany, které by byly nevzhledné a ještě ktomu drahé.

Lepším řešením se proto zdálo rozvrhnout dům do několika menších a vzájemně propojených celků, což také architekti vprojektu nazvaném Tower House (Dům svěží) udělali.

Vkaždém zobjektů je po jedné místnosti. Ložnice na jižní straně pozemku a obývací místnosti na té západní. Dětské pokoje a knihovna jsou orientované na sever. Prostor uprostřed je vyhrazený kuchyni sjídelnou. Ta díky široce uplatněnému masivnímu dřevu působí vlídně a plní i účel obývacího pokoje.

Zmíněná knihovna pojme rozsáhlou sbírku svazků, znichž rodiče chtějí předčítat svým dětem. I proto je umístěná hned pod dětskými pokoji.

Otázkou je, kolik takový dům spotřebuje na topení – dle členitosti určitě hodně. Tento stojí v Austrálii, kde jsou mírné zimy. Něco jiného by to ovšem bylo v našich klimatických podmínkách.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také