Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Proč při změně počasí bolí klouby?

Můžete mít doma sucho a teplo, přesto vám kolena bolestivě oznamují změny počasí. Jak je ale možné, že klouby nahradí hydrometeorologické přístroje za miliony? Vědci na to přišli.
Vydáno: 19.02.2015
Konkurence rosničky
Konkurence rosničky Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fenomén, který se zdá být pouhou pověrou, zkoumali vědci po desítky let a svým způsobem povýšili remcání seniorů na předpověď počasí.

Pomohla tlaková komora i přístroje meteorologů

Výsledky zajímavého pokusu shrnuje jedna ze starších studií, již uveřejnila dvojice vědců z Pennsylvánské univerzity v roce 1990. Výzkumníci zavřeli čtyři pacienty trpící artritidou do tlakové komory, kde kromě barometrického tlaku regulovali i teplotu a relativní vlhkost vzduchu. Tři z pacientů si stěžovali na výraznější bolesti kdykoli poklesl tlak. V daném případě jde o příliš malou skupinu, než aby bylo možné z pokusu vyvozovat jasné závěry, nicméně v následujících dekádách vznikly i další studie, které zjištění z tlakové komory potvrzují. Jejich autoři před simulovanými změnami v komoře dali přednost přirozenému prostředí a zprávy pacientů o bolestech porovnávali s daty z hydrometeorologických stanic. Zatím poslední z nich je z roku 2007 a shrnuje zjištění od 200 pacientů trpících artritidou, která porovnává s údaji o teplotě, vlhkosti a tlaku z místních stanic. Naprostá většina přístrojů se nacházela do dvou kilometrů od pacientů. I tento výzkum potvrdil, že bolest kloubů často předchází změnám barometrického tlaku.

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Klouby reagují na změny i po smrti

Zjistit, co přesně pokles či nárůst tlaku v kloubu způsobuje, by si žádalo rozsáhlý invazivní zákrok na lidském těle. Jak napsal web www.wired.com, vědci namísto toho přišli s hypotézou opřenou o poznatky fyziologů. Tlak ovlivňuje vlastnosti tekutiny, která klouby takříkajíc promazává. Nejenže usnadňuje jejich otáčení, ale současně je i stabilizuje a člověk o to snáz udrží rovnováhu.

Potíž je v tom, že měkké či pružné části těla jsou citlivé na změny atmosférického tlaku a při jeho poklesu bytní. Vědci při výzkumu kyčlí mrtvol v roce 1990 zjistili, že tlak kloubní tekutiny reguloval právě atmosférický tlak. Ve zmíněné pozdější studii z roku 2007 nabídli vysvětlení, že kloubní tekutina vlivem změny tlaku dráždí zanícené artritické klouby.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Hm, ta voní....

Co nám to doma jen voní? Neurologové zjistili, proč neumíme pojmenovat pachy

Příliš mnoho spánku

Nadbytek spánku funguje stejně jako alkoholová „opice“. Proč?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama