Bydlení

27. června 2016 04:37

Markéta Zídková

Šanci na první Českou cenu za architekturu dostali i mladí autoři

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl.

První ročník České ceny za architekturu (ČCA) už má za sebou zahřívací kolečko. Porota při něm nominovala do užšího výběru na šest desítek nejrůznějších děl.

Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu.

Do užšího výběru se kromě velkých administrativních komplexů dostaly i bytové domy, veřejné budovy či veřejná prostranství, ale i rodinné domy a menší projekty, které ukazují, že architektura je všude kolem nás (např. „Hnízdo“ od Jana Tyrpekla či lesní útulna od Uhlík architekti).

Spolkový dům Slavonice podle návrhu ateliéru nazvaného „ov-a“; foto: archiv ČCA

Mezi nominovanými jsou jak známá jména, tak i docela mladé ateliéry. V nominacích mezinárodní poroty jsou kromě zvučných jmen, jako je Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Hájek či ateliérů DAM architekti, A69, HŠH nebo Architekti DRNH, zastoupeni i méně známí autoři.

Několik staveb z hledáčku poroty se pyšní nominacemi na prestižní Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za současnou architekturu. Jsou jimi Spolkový dům ve Slavonicích (o-va), revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement), adaptace bývalých zemědělských garáží na zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže (Prokš Přikryl architekti) nebo například rodinný dům Chameleon v Lipencích (Petr Hájek architekti), vila v Procházkově ulici v Podolí (AP atelier) nebo bytový dům s tělocvičnou v Praze (DAM architekti).

Nejkvalitnější architektura

Nominace poroty pokrývají téměř všechny regiony České republiky. Kromě tradičně vyzdvihované Litomyšle (ta je ve výběru zastoupena hned čtyřmi realizacemi), se porota zaměřila také na dosud méně „ostřílené“ lokality. Příklad středočeských Líbeznic (obce s pouhými 2500 obyvateli!) dokazuje, že i menší města a obce se mohou pyšnit kvalitní architekturou. Líbeznost obce v nominacích reprezentují hned dvě veřejné stavby: Základní škola od Projektil architekti a Tři věže od M1 architekti.

Architektonická soutěž se neomezuje jen na budovy – dál postoupil i Trojský most od Koutský Architekti; foto: archiv ČCA

Hlavní město Praha ve výběru poroty zastupuje deset realizací, mezi kterými jsou kromě administrativních komplexů i rodinné domy a bytové objekty (např. vila v Procházkově ulici v Podolí od Josefa Pleskota či bytový dům Nad Malovankou od Znamení čtyř).

Výstava všech nominovaných děl bude k vidění v průběhu listopadu a prosince v Centru současného umění DOX. Jedno z nich pak získá první Českou cenu za architekturu.

Prohlédněte si i další budovy, které se do soutěže přihlásily:

Kompletní seznam přihlášených děl najdete zde. www.ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také