Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Schází vám někdo blízký? Pořiďte si humanoidní nábytek!

To není lidový, to je lidský nábytek!
Vydáno: 26.11.2014
Sedící lampář. Na co asi myslí?
Autor: what-is-object-design.blogspot.com Sedící lampář. Na co asi myslí?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naše těla jsou fascinujícím objektem už od pradávna, lidská nahota nás inspiruje, přitahuje, vzrušuje, zároveň se dokáže postarat i o skandál. Když ji ale ještě kontroverzně zvěčníte třeba jako křeslo, může z toho vzniknout i letošní mezinárodní kauza, která rozhýbala nebývale velkou mediální vlnu.

V lednu tohoto roku napadlo přítelkyni Romana Abramoviče (majitele Chelsea fotbalového klubu) modelku Dášu Žukovovou, že se na obálku módního časopisu, který vede, vyfotí v nezvyklé situaci.

Kontroverzní fotografie ruské modelky, za kterou se musela veřejně omluvit. Křeslo je ale dokonalé ve svých skutečných proporcích Foto:

Jenže ouha, fotografie se objevila přesně v den, kdy se narodil černošský vůdce za zrušení segregace Afroameričanů v USA Martin Luther King. Křesílko totiž nezpodobňovalo nic jiného, než zkroucenou černošku ve velmi sporém bondage oblečku. Na ní pak trůnila vybledlá Abramovičova Dáša. Feministky a bojovníci proti lidské diskriminaci vyrazili do boje a zadupali ruskou modelku do země tak, že se musela veřejně omluvit.

To, že šlo o umělecké dílo norského umělce Bjarne Melgaarda už stálo stranou. Stejně jako to, že se inspiroval jedním z kusů experimentálního nábytku britského umělce Allena Jonese z roku 1969, který tehdy ženské tělo použil jako stolek, židli a věšák na klobouky. Tehdy za to sklidil podobně silnou kritiku jako Dáša nyní, z jeho díla se ale stal fenomén. Kauzy od sebe sice dělí 35 let, ale podobně stylizované křesílko rozžhavilo emoce do krajnosti v roce 2014 stejně jako na konci šedesátých let.

Ženský nábytek z roku 1969 od Allena Jonese, který inspiroval Bjarne Melgaarda
Autor: Vd-linden.nl Ženský nábytek z roku 1969 od Allena Jonese, který inspiroval Bjarne Melgaarda

 

Nejčastějšími objekty, které na sebe berou lidskou podobu, jsou různé stoly, komody, židle a křesla. Designéři dokážou díky technologiím nebo velmi precizní ruční práci vytvořit téměř dokonalou simulaci lidského těla nebo jeho částí. Vedle záměrných extrémů tak existují i mnohem přívětivější designové kousky, třeba obézní sesle, křesla jako ruka s pochvalným gestem, lampa jako sedící muž, pletenec z lidských těl jako gauč, usměvavá polička či svítivý panáček s žárovkou místo hlavy. Podobně vtipných nábytkářských nápadů je spousta. Pár jich máme v galerii, stačí mrknout.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Chcete si číst v pohodlí? Proč ne? Toto křeslo se vytvaruje přesně podle vašeho těla a váhy. A navíc je vzdušné. Pro letní čtení je jako stvořené.

Vtipné křesílko á la síťovka

Pás jak od tanku a přece jde o výrobek ryze mírumilovný – křeslo. Vtipný design navíc umožňuje křeslu snadný přesun po místnosti.

20 originálních křesel. Sedli byste si?

Čím vás více přitahuje čokoládová pohovka? Chcete si odpočinout, nebo začít mlsat?

Pohovka a křesílka z čokolády? Nábytek inspirovaný jídlem

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama