Bydlení

26. listopadu 2014 04:30

Markéta Zídková

Schází vám někdo blízký? Pořiďte si humanoidní nábytek!

To není lidový, to je lidský nábytek!

Naše těla jsou fascinujícím objektem už od pradávna, lidská nahota nás inspiruje, přitahuje, vzrušuje, zároveň se dokáže postarat i o skandál. Když ji ale ještě kontroverzně zvěčníte třeba jako křeslo, může z toho vzniknout i letošní mezinárodní kauza, která rozhýbala nebývale velkou mediální vlnu.

V lednu tohoto roku napadlo přítelkyni Romana Abramoviče (majitele Chelsea fotbalového klubu) modelku Dášu Žukovovou, že se na obálku módního časopisu, který vede, vyfotí v nezvyklé situaci.

Jenže ouha, fotografie se objevila přesně v den, kdy se narodil černošský vůdce za zrušení segregace Afroameričanů v USA Martin Luther King. Křesílko totiž nezpodobňovalo nic jiného, než zkroucenou černošku ve velmi sporém bondage oblečku. Na ní pak trůnila vybledlá Abramovičova Dáša. Feministky a bojovníci proti lidské diskriminaci vyrazili do boje a zadupali ruskou modelku do země tak, že se musela veřejně omluvit.

To, že šlo o umělecké dílo norského umělce Bjarne Melgaarda už stálo stranou. Stejně jako to, že se inspiroval jedním z kusů experimentálního nábytku britského umělce Allena Jonese z roku 1969, který tehdy ženské tělo použil jako stolek, židli a věšák na klobouky. Tehdy za to sklidil podobně silnou kritiku jako Dáša nyní, z jeho díla se ale stal fenomén. Kauzy od sebe sice dělí 35 let, ale podobně stylizované křesílko rozžhavilo emoce do krajnosti v roce 2014 stejně jako na konci šedesátých let.

Nejčastějšími objekty, které na sebe berou lidskou podobu, jsou různé stoly, komody, židle a křesla. Designéři dokážou díky technologiím nebo velmi precizní ruční práci vytvořit téměř dokonalou simulaci lidského těla nebo jeho částí. Vedle záměrných extrémů tak existují i mnohem přívětivější designové kousky, třeba obézní sesle, křesla jako ruka s pochvalným gestem, lampa jako sedící muž, pletenec z lidských těl jako gauč, usměvavá polička či svítivý panáček s žárovkou místo hlavy. Podobně vtipných nábytkářských nápadů je spousta. Pár jich máme v galerii, stačí mrknout.

Podobné články

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Martin Luther King nábytek USA Roman Abramovič křeslo Allen Jones

Přečtěte si také