Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Schází vám někdo blízký? Pořiďte si humanoidní nábytek!

To není lidový, to je lidský nábytek!
Vydáno: 26.11.2014
Sedící lampář. Na co asi myslí?
Sedící lampář. Na co asi myslí? Autor: what-is-object-design.blogspot.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naše těla jsou fascinujícím objektem už od pradávna, lidská nahota nás inspiruje, přitahuje, vzrušuje, zároveň se dokáže postarat i o skandál. Když ji ale ještě kontroverzně zvěčníte třeba jako křeslo, může z toho vzniknout i letošní mezinárodní kauza, která rozhýbala nebývale velkou mediální vlnu.

V lednu tohoto roku napadlo přítelkyni Romana Abramoviče (majitele Chelsea fotbalového klubu) modelku Dášu Žukovovou, že se na obálku módního časopisu, který vede, vyfotí v nezvyklé situaci.

Kontroverzní fotografie ruské modelky, za kterou se musela veřejně omluvit. Křeslo je ale dokonalé ve svých skutečných proporcích Foto:

Jenže ouha, fotografie se objevila přesně v den, kdy se narodil černošský vůdce za zrušení segregace Afroameričanů v USA Martin Luther King. Křesílko totiž nezpodobňovalo nic jiného, než zkroucenou černošku ve velmi sporém bondage oblečku. Na ní pak trůnila vybledlá Abramovičova Dáša. Feministky a bojovníci proti lidské diskriminaci vyrazili do boje a zadupali ruskou modelku do země tak, že se musela veřejně omluvit.

To, že šlo o umělecké dílo norského umělce Bjarne Melgaarda už stálo stranou. Stejně jako to, že se inspiroval jedním z kusů experimentálního nábytku britského umělce Allena Jonese z roku 1969, který tehdy ženské tělo použil jako stolek, židli a věšák na klobouky. Tehdy za to sklidil podobně silnou kritiku jako Dáša nyní, z jeho díla se ale stal fenomén. Kauzy od sebe sice dělí 35 let, ale podobně stylizované křesílko rozžhavilo emoce do krajnosti v roce 2014 stejně jako na konci šedesátých let.

Ženský nábytek z roku 1969 od Allena Jonese, který inspiroval Bjarne Melgaarda
Ženský nábytek z roku 1969 od Allena Jonese, který inspiroval Bjarne Melgaarda
Vd-linden.nl

 

Nejčastějšími objekty, které na sebe berou lidskou podobu, jsou různé stoly, komody, židle a křesla. Designéři dokážou díky technologiím nebo velmi precizní ruční práci vytvořit téměř dokonalou simulaci lidského těla nebo jeho částí. Vedle záměrných extrémů tak existují i mnohem přívětivější designové kousky, třeba obézní sesle, křesla jako ruka s pochvalným gestem, lampa jako sedící muž, pletenec z lidských těl jako gauč, usměvavá polička či svítivý panáček s žárovkou místo hlavy. Podobně vtipných nábytkářských nápadů je spousta. Pár jich máme v galerii, stačí mrknout.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Chcete si číst v pohodlí? Proč ne? Toto křeslo se vytvaruje přesně podle vašeho těla a váhy. A navíc je vzdušné. Pro letní čtení je jako stvořené.

Vtipné křesílko á la síťovka

Pás jak od tanku a přece jde o výrobek ryze mírumilovný – křeslo. Vtipný design navíc umožňuje křeslu snadný přesun po místnosti.

20 originálních křesel. Sedli byste si?

Čím vás více přitahuje čokoládová pohovka? Chcete si odpočinout, nebo začít mlsat?

Pohovka a křesílka z čokolády? Nábytek inspirovaný jídlem

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama