Bydlení

29. ledna 2018 06:00

Tereza Javorová

Sci-fi domácnost se brzy stane skutečností! 6 trendů, jak inteligentní technologie změní váš způsob života

Kdybychom měli kouzelné kukátko do budoucnosti, nestačili bychom se divit. Náš život může za pár let či desetiletí vypadat poněkud odlišně, než jsme zvyklí. Domácí práce robotů a virtuální zahrady už totiž nebudou jen sci-fi, ale běžná realita našich domovů. Jaké trendy nás čekají?

1. Technologie hlasového ovládání se stane normou

Brzy budeme moci vstoupit do našeho domova a říct mu, co dělat. „V blízké budoucnosti budeme mít řadu inteligentních zařízení aktivovaných hlasem, abychom mohli ovládat všechny aspekty každodenního života," říká Tim Barrett-Jolley z Home Bright Solutions. „Například světelné spínače se stanou zastaralými - budete mít možnost rozvítit či zhasnout jen vyslovením svého požadavku. To stejné platí pro vytápění či ohřev vody, televizi, hudební systém a všechna ostatní zařízení v domácnosti.

„A už nebudete muset používat ani konkrétní příkazy,” dodává Mike Bonnette, technický ředitel společnosti Connected Distribution. „Aktivace hlasu se stane více sofistikovanou a systémy budou schopny reagovat na běžný rozhovor." Technologie bude ve skutečnosti tak inteligentní, bude schopna rozlišovat mezi různými hlasy a odpovídajícím způsobem reagovat.

2. Systémy budou vzájemně komunikovat

Běžná se stane integrace a spolupráce tradičně oddělených systémů. Váš domov bude tak plně automatizovaný. To znamená, že bude například možné ovládat systém domácího kina. Zvolíte obsah, který chcete sledovat, jednoduchým hlasovým příkazem: ”Pojďme se dívat na Pána prstenů". V tom okamžiku váš domov “pochopí”, co máte na mysli a udělá ze sebe prostě kino. Závěsy se zatáhnou, světla zhasnou, video systém zvolí film, kávovar se zapne, mobily ztlumí a už se vše chystá k atmosféře domácího kina. Prý tohle všechno už nebude dlouho trvat!

Virtuální realita se stále běžnější. Foto: istock.com

3. Inteligentní měřiče pohlídají spotřebě energie v reálném čase

V Británii se už nyní reálně pracuje na tom, aby měl každý dům inteligentní měřiče, a to už do roku 2020. Všichni zákazníci společnosti British Gas se nyní mohou zeptat na bezplatnou instalaci měřidel, které přicházejí s inteligentním monitorováním energie. To umožní domácnostem přesně sledovat, kolik energie využívají a kolik utrácejí za den, týden, měsíc nebo rok. Znamená to, že budou moci zjistit energetickou neefektivitu v reálném čase a pomohou majitelům domů, aby výrazně snížili náklady a poplatky!

Bez technologií si dnes nejspíš už nedokážeme představit život., Foto: istock.com

4. Zařízení budou předvídat naše potřeby

Tak například: na základě monitoringu vašich nedávných zvyků systém navrhne, co si můžete pustit za hudbu, film, dát k pití nebo jaké webovky vám pomohou s nákupem. Také vám domácí systém vybere perfektní víno k večeři nebo spočítá a navrhne ideální snídani. „Inteligentní domácí systémy se dozví, jak žijete, když trávíte čas ve svém domě, a automaticky nastaví vytápění, osvětlení, zábavu a bezpečnost prostřednictvím řady připojených zařízení," říká Dave Bexon, marketingový ředitel společnosti Redrow.

„Vytápění a osvětlení se automaticky přizpůsobí tak, aby odrážely způsob, jakým žijete a kde strávíte nejvíce času po celý den - což nakonec vede k úspoře účtů.”

Domácí zařízení postupně odstraní mnoho běžných úkolů, které provádíme, jako je psaní nákupních seznamů a připomínky, co kdy udělat či zaplatit.

Sci-fi? Možná blízká budoucnost. Foto: istock.com

5. Budeme řídit náš domov z telefonů

Mobil zjistí vaši momentální polohu, abyste rozsvítil, když se blížíte k domovu, nebo zapne topení, když ví, že jste už na cestě z dovolené. Když někdo zvoní zvonek dveří, budete si moci s příchozím promluvit pomocí kamery nebo dokonce odemknout dveře, pokud hosty chcete pustit dovnitř. Telefon vás bude varovat, pokud dojde k nějakému pohybu nebo hluku ve vašem domě, zatímco vy jste třeba venku na zahradě.

6. Všechno bude stále chytřejší

Nábytek, spotřebiče, stěny a okna jsou a budou stále chytřejší. „Je možné, že uvidíme příchod chytrých zdí, které mohou být také použity pro hraní her nebo pro streamování obsahu," předpovídá Dave Bexon.

Trápíte se dietami a ledničku obcházíte obloukem? V budoucnu se ale právě lednice může stát vaším osobním trenérem. Inteligentní chladničky by mohly zaznamenávat nutriční informace o jídle a ohlásit vám, že dojde mléko nebo prošlou lhůtu spotřeby potravin. Chytrá domácnost by se tak jednou mohla postarat i o správnou recyklaci odpadků nebo počet bakterií na záchodovém prkénku.

Roboti se možná již brzy stanou součástí každé domácnosti. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také