Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Lednice či mobilní telefon? 10 míst, která bychom měli uklízet minimálně jednou týdně. To zvládnete!

Ačkoli většina z nás nepovažuje uklízení za své hobby, je nutné vědět, jaké může mít následky náš odpor k této činnosti. Věděli jste, například kolik bakterií se nachází na displeji mobilního telefonu, nebo ve vaší ledničce?
Vydáno: 21.09.2017
Tato místa udržujte striktně čistá!
Autor: istock.com Tato místa udržujte striktně čistá!

Profesorka university v Arizoně Kelly Reynolds vyjmenovala 10 míst, na které bychom si měli dát doopravdy pozor. Nesprávné čištění těchto míst či věcí může mít nemalý vliv na akné, alergie nebo dokonce na náš zdravotní stav.

1. Kuchyňský dřez – každý den

Dřez má téměř o tisíc více bakterií než toaleta, proto je důležité ho denně čistit a dezinfikovat. Takto zanesený je především proto, že v něm myjeme jak potraviny, které se často potkají s výkaly a pesticidy, tak například syrové maso. V každém případě je na čistění nejvýhodnější použít dezinfekční ubrousky. Jestliže myjete dřez a kuchyňskou linku pouze houbičkou, neděláte nic jiného, než že přesouváte bakterie z místa na místo.

Kuchyně by měla být centrem vaší domácnosti, tak ji udržte v čistotě!
Autor: istock.com Kuchyně by měla být centrem vaší domácnosti, tak ji udržte v čistotě!

2. Lednička - jednou za týden

Jak zabránit tomu, aby se v ledničce nešířily bakterie z jednoho jídla na druhé? Důležité je uchovávat syrové maso a všechny možné zbytky v uzavřených nádobách. Ale především je potřeba dbát na to, abychom alespoň po týdnu vyhodili všechny zkažené potraviny a utřeli šuplíky. Samozřejmě jakmile se v ledničce cokoli rozsype nebo vylije, k zásahu byste se neměli odhodlávat moc dlouho.

Lednice by měla zářit čistotou, uchováváte v ní přece potraviny.
Autor: istock.com Lednice by měla zářit čistotou, uchováváte v ní přece potraviny.

3. Podlaha - jednou za týden

Plíseň, výkaly a pesticidy - to vše se přilepí na částečky prachu, takže všude, kam se podíváte, je mnohem více bakterií, než si myslíte. Dávejte si pozor na doplňky, jako jsou například těžké přikrývky nebo gaučové polštáře, tam se prachoví paraziti vyskytují nejvíce, Pro lidi s astmatem by to mohl být skutečný problém. Nesmíme zapomenout, že stejně jak mytí podlahy je důležité i luxování všech koberečků, abychom zajistili co nejmenší výskyt právě těchto parazitů.

Čistá podlaha je základ čistého domova.
Autor: istock.com Čistá podlaha je základ čistého domova.

4. Ručníky - po pár použitích

Bakteriím se daří ve vysokých teplotách, vodě a kyslíku. Takže čím méně budete vyměňovat své ručníky, tím více mikrobů se na nich nahromadí.  Co se týče ručníků na ruce, které vám visí v koupelně, přijde s nimi do kontaktu mnohem více lidí, a proto je důležité je měnit ještě častěji než váš osobní.

Vlhké prostředí - ráj pro bakterie.
Autor: istock.com Vlhké prostředí - ráj pro bakterie.

5. Koupelnové předložky – jednou za týden

Studie provedená universitou v Arizoně tvrdí, že ve 36 domácnostech z 38 byla nalezena odrůda stafylokoků, která je imunní vůči lékům a velice špatně se léčí. Ruce s podložkou sice moc po styku nepřijdou, za to chodidla to mohou roznést po celém bytě.  

I nenápadné předložky nás mohou nemile překvapit množstvím bakterií.
Autor: istock.com I nenápadné předložky nás mohou nemile překvapit množstvím bakterií.

6. Povlečení - jednou za týden

Prostěradla nashromáždí hodně špíny a to už v jednou týdnu. Pomyslete na všechny tělesné tekutiny, které se vsáknou do vašeho povlečení. Obzvláště pro lidi, kteří trpí astma nebo akné by na tento bod měli brát zřetel.

Dbejte na své tělo a zdraví.
Autor: istock.com Dbejte na své tělo a zdraví.

7. Dětské hračky – jednou za týden

Věděli jste, že dětské hračky jsou kontaminované různými chřipkovými viry? Teplá voda a mýdlo  – víc nepotřebujete. Pokud touto směsí budete umývat hračky svých miláčků alespoň jednou týdně, budou vaše děti v bezpečí.

Děti hračky rády strkají do pusy. Dbejte, ať jsou čisté.
Autor: istock.com Děti hračky rády strkají do pusy. Dbejte, ať jsou čisté.

8. Štětce na make-up – jedno za týden

Kosmetické přípravky, jako jsou štětečky, bychom měli umývat denně. To jistě málokdo zvládne, ale je potřeba si uvědomit, že váš obličej je pokrytý plno nečistotami, které se často přenášejí právě na kosmetické štětce. Expertka Kelly Reynolds doporučuje důkladně umýt kosmetické štětečky v dětském šampónu.

Pečujte o vaši kosmetiku stejně jako o vaši pleť.
Autor: istock.com Pečujte o vaši kosmetiku stejně jako o vaši pleť.

9. Mobilní telefony – každý den

Přiznejme si to, čeho se za den dotýkáme více než displeje našeho mobilního telefonu? Proto je nutné jej pravidelně dezinfikovat. Jinak by v sobě nosil patogeny, které pro nás mohou být velice škodlivé.

Na věci, které používáme každý den, se nečistota dostane snadněji.
Autor: istock.com Na věci, které používáme každý den, se nečistota dostane snadněji.

10. Toaleta - každý den

Je bez pochyby, že čistá toaleta je naprostý hygienický základ každé domácnosti. Pořiďte si kvalitní čistící prostředky, které jsou schopné vytvořit v míse ochranný filtr a udržovat ji čistou i po několika spláchnutích. Nezapomeňte i na příjemnou vůni, díky které toto "úřední" místo bude obyvatelné i pro ostatní členy domácnosti.

Čistá toaleta by měla být naprostá samozřejmost.
Autor: istock.com Čistá toaleta by měla být naprostá samozřejmost.

(bb)

Další články:

Tato uklízecí metoda vám změní život.

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

Vyrobte si domácí lepidlo na papír!

DIY: Vyrobte si se školáky domácí lepidlo na papír. Bude se hodit na draky i podzimní výzdobu!

Jak má byt pro seniory vypadat?

Bezpečí i snadné užívání: 13 rad k dokonalému bydlení pro seniory

Článek je zařazen v: zdraví , domácnost , hygiena , bakterie , úklid , pořádek , jistota

reklama