Bydlení

14. srpna 2015 05:30

Klára Beščecová

Sezona na hradech a zámcích ještě nekončí. Vrcholem bude Hradozámecká noc

Ve druhé půlce srpna je na hradech a zámcích pořád co k vidění. Pokud chcete využít zbývající volno svých potomků pro pořádání výletů, máme tu pro vás pár tipů, kam se zajet podívat.

Prázdniny se sice už pomalu schylují ke svému závěru, české státní hrady a zámky se ale léta ještě nechtějí vzdát. Pro malé i velké návštěvníky si na konec srpna ještě připravily celou řadu zajímavých akcí a spoustu zábavy. Můžete se těšit na výklady v kostýmech, skotské hry, noční prohlídky interiérů hradů a zámků nebo odchycení netopýrů. Lákavým vyvrcholení sezony bude poslední srpnová sobota, na niž je naplánována Hradozámecká noc.

Milovníci historie by si neměli nechat ujít:

15. a 16. srpna zámek Hrádek u Nechanic: Přijelo panstvo…! Veselé historky ze života na zámku před 100 lety vpodání herců ochotnických divadel a hostů včetně kostýmové prohlídky. Sobotní odpolední a večerní program na nádvoří zámku slibuje vystoupení folklorních souborů a divadelní představení Nechanického ochotnického spolku NOS.

20. a 27. srpna hrad a zámek Nové Hrady Dětské prohlídky hradu s hraběnkou Terezií. Speciálně upravené prohlídky pro děti od 4 do 12 let.

22. srpna hrad a zámek Horšovský Týn Historické praní prádla aneb Jak to asi nebylo - prohlídka prádelny, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet praní prádla dle starých postupů.

22. srpna zámek Sychrov: Skotské hry –XV. ročník. Tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska, a které patří mezi jedny znejvětších skotských her vEvropě.

Všechny srpnové víkendy pořádá zámek Jezeří Hudební léto v Jezeří 2015.

Pro ty, kdo se v noci nebojí:

14. – 15. srpna chystá zámek Dačice: Noční prohlídky aneb Ptačí říše barona Dalberga. Noční prohlídky dačického zámku Vás letos znovu zavedou do jednoho krásného dne roku 1893, kdy se zámku schází všichni členové rodiny Dalbergů, aby oslavili nadcházející narozeniny Terezy, nejmladší dcery barona Friedricha.

14. srpna zámek Rájec nad Svitavou: Frankenstein. Noční prohlídky interiérů zámku spříběhem, který vám představí divadelní zpracování známého hororu podle knihy Mary Shelleyové.

14. – 15. srpna zámek Náchod: Večerní prohlídky s„Černou paní“. Jedinečná atmosféra zámeckých komnat posetmění. Prohlídky budou oživené scénkami zhistorie zámku a hudebními vstupy.

15. srpna zámek Lysice: Myslivecká romance. Noční kostýmované prohlídky spříběhem o jednom pytlákovi, panstvu a životě na zámku i vpolesí.

15. a 16. srpna hrad Bezděz: Bezdězské pověsti vypráví průvodci vkostýmech.Během prohlídky se například dozvíte, jak vznikl Bezděz, kam vede podzemní chodba z hradu nebo kdo založil Máchovo jezero.

15. srpna státní zámek Benešov nad Ploučnicí: Noční prohlídky kouzelného zámku.

21. srpna hospitál Kuks: Mezinárodní noc pro netopýry. Večerní vycházka po Hospitalu Kuks ablízkém okolí spojená sukázkou detekce netopýřích echolokačních signálů anárazové sítě pro odchyt netopýrů (pokud budeme mít štěstí, tak isodchyceným netopýrem). Dozvíte se, kde netopýři žijí, čím se živí, které druhy žijí vČeské republice amnoho dalšího. Vpřípadě nepříznivého počasí se uskuteční přednáška spromítáním obrázků, která přiblíží málo známý apro mnohé tajuplný svět netopýrů.

28. srpna státní zámek Benešov nad Ploučnicí: Noc na zámku aneb zámecká přespávanda.

Šestý ročník Hradozámecké noci

Půjde vlastně o rozloučení se s létem na hradech a zámcích. A to ve velkém stylu. Do akce, která začne 29. srpna po 18. hodině, se zapojí státní i nestátní objekty s atraktivní programem. Hlavní program bude probíhat na státním zámku Kratochvíle, ale pestrou škálu zábavy si pro své návštěvníky připravily hrady a zámky po celé České republice. Podrobný program najdete na stránkách Hradozámecká noc.

Klára Beščecová

Zdroj: Hradozámecká noc a NPÚ

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hrad výlet zámek netopýři interiér Skotsko Nechanice Jezeří Hrad Bezděz Mary Shelleyová Kuks Benešov nad Ploučnicí

Přečtěte si také