Zahrada

11. srpna 2015 05:20

Markéta Zídková

Příští léto už musíte začít zalévat dešťovou vodou. Jak ji zachytit a uskladnit?

Ať už užitkovou vodu hodláte využívat jakkoli, předně je nutné ji zachytit a uskladnit.

Na střechu průměrně velkého rodinného domu u nás ročně spadne přibližně padesát krychlových metrů dešťové vody. Instalovat kvůli jejímu využití rozvody v domácnosti by vyšlo draho, nádrž k zavlažování zahrady se ale jistě vyplatí.

Zachycení dešťové vody.

Kvalitu zachycené dešťové vody ovlivňuje střešní krytina. Nejčistší stéká z pálených nebo betonových tašek nebo plechové střechy, i když z posledně jmenované se uvolňují úlomky staršího nátěru. Problém je s asfaltovanou střechou a pochopitelně také se zvětralou eternitovou krytinou, která vodu dokonce otráví částečkami azbestu.

Leccos zachrání lapač nečistot v zaústění dešťového svodu. V jeho spodní části instalovaná vsuvka pak odvádí vodu do sudu nebo jímky. Levnější vsuvky mají jen ručně ovládanou klapku, dražší bezobslužné systémy bývají zpravidla vybaveny filtračním sběračem.

Využití dešťové vody ovšem bude záležet na tom, kde ji uchováváte.

Sběrač dešťové vody s filtrem

Sud

Tento nejjednodušší způsob má hned několik nevýhod. Přetékající voda stříká na zdivo, v létě se voda v sudu kazí a na zimu je nutné ji vypustit. Proto uvažujete-li o sudu, pořiďte si k němu i kovový nebo betonový podstavec, vespod nádoby instalujte ventil k vytáčení vody a svrchu přepouštěcí klapku. Sud by měl být uzavřený víkem. V opačném případě jej zakryjte alespoň síťkou proti komárům. Speciální nádoby pro sběr vody ovšem výše uvedené náležitosti mají instalované už od výrobce.

Podzemní nádrž

Vodu je nejlépe skladovat v chladu pod úrovní okolního terénu. Nádrže se ukládají do jámy vyložené štěrkopískem. Ta však kvůli ochraně před mrazem musí být tak hluboká, aby nádrž překrývalo ještě alespoň 80 cm zeminy. Na povrchu je pak vidět jen poklop revizní šachty. Takto uskladněná voda má po celý rok stejnou teplotu.

Plastové nádrže do sklepa

Pokud zbývá místo ve sklepě, můžete si ušetřit nákladný výkop. Pro uskladnění dešťové vody ve sklepě lze pořídit nádrže různého tvaru o objemu 1 až 10 m3 z PVC, polyetylénu (PE) nebo polyesterového sklolaminátu (PESL). Jsou poměrně lehké, takže je dovezete i na vozíku a všechny výše zmíněné materiály umožňují větší počet nádrží vzájemně propojit plastovými trubkami. Výrobci k nim dodávají propojky, filtry, hladinoměry a další příslušenství.

Tipy

Vodu ze sudů a nádrží můžete čerpat elektricky. Ponorné čerpadlo zavěsíte na stěnu sudu nebo spustíte do nádrže. K vývodu připojíte zavlažovací hadici a můžete kropit.

Po delším období sucha nechte první vodu i s nečistotami odtéci pryč. Do nádrže jímejte nejdříve po deseti minutách deště.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky léto sklep nádrž sud povrchová voda PESL

Přečtěte si také