Bydlení

31. prosince 2015 06:00

Markéta Zídková

Silvestr v červených trenkách aneb 10 nejšílenějších silvestrovských zvyků

Přelom roku je ve všech kulturách spojen s vyháněním zlých duchů.

Jdete někam na pořádnou megapárty, připravujete si chlebíčky, pečete koleno, odpalujete ohňostroj. To vše patří k Silvestru, ale v řadě zemí mají další naprosto bizardní zvyky, které tady u nás v malé středoevropské zemičce asi hned tak nepochopíme.

1. Mejdan s mrtvými. Talca v ChileTo v Chile mají ve zvyku shromažďovat se na Silvestra na hřbitově, aby lidé uvítali příchod Nového roku ve společnosti mrtvých příbuzných.

2. V hlavní roli chleba. IrskoV Irsku klepou chlebem na dveře a zdi pro štěstí. Pozornost přitáhl také jihoafrický zvyk házet nábytek z oken vysokých budov.

3. Nábytek ven. Johannesburg, Jihoafrická republikaV Jihoafrické republice evidentě využívají Silvestra k pořádnému úklidu, z oken vyhazují ven nábytek. A čím vyšší budova, tím lépe.

4. Megalíbačka. Benátky, ItálieTo v Benátkách se na náměstí Svatého Marka na Silvestra pokoušejí překonat rekord v nejpočetnějším hromadném polibku na světě.

5. Hovory se zvířaty. Rumunsko Co mi povíš zvířátko? Lidé naslouchají zvířatům, když jim nic neříkají, je to jen dobře.

6. Otužilství na druhou. SibiřŽe se u nás otužilci na Nový rok koupou v ledové vodě? To nic není, na Sibiři se potápějí se stromem v zamrzlém jezeře.

7. Rvačka, PeruTo v Peru se pořádně porvou, aby se sousedy vyřešili spory.

8. Obří vodní bitva. ThajskoTo v Thajsku se koná obří třídenní vodní bitva s vodou naplněnými balónky a kbelíky

9. Trenky v hlavní roli. ŠpanělskoProč ti Španělé tak milují rudou barvu? Používají ji toreádoři, na Silvestra zase chlapi vyrazí do ulic v červeném spodním prádle - pro štěstí.

a na závěr jedno UFO:

10. Humor po německuNěmci se rádi dívají na starou britskou televizní komedii o osamělé večeři.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také