Bydlení

4. ledna 2016 05:42

Markéta Zídková

Skvělý nápad: V Torontu vznikla veřejná čítárna, kde můžete směnit knihy či si jen číst

V kanadské obdobě českých knihobudek si i lehnete.

Dřevěné boxy s regálem knih a v nich polehávající či posedávající čtenáři se stanou běžnou součástí Toronta. Veřejný prostor tak nabídne pohodlné místo pro čtení knih venku.

Na lavičky prší, v kavárně je hluk a držet se v domácím vězení jen proto, že je člověk začtený, by byla také škoda. Čtenáře dostává na vzduch a mezi lidi nápad kanadských architektů z atelieru Kastelic Buffey. Jejich venkovní zázemí pro čtenáře nabízí jednoduché sezení, regál s knihami a střechu nad hlavu k tomu. Všechny knihy však zájemci nemusejí vracet. Projekt totiž představuje i platformu pro výměnu knih. Můžete tu nechat libovolné knihy a jiné si zas odnést. Večer se tyto čítárny samočinně zavírají, uzamykají se a s pomocí LED zdrojů svítí do tmy jako lucerny. Využívají k tomu energii z baterií, které přes den dobíjejí fotovoltaickými panely na střeše.

Na podobném principu fungují už dva roky tzv. knihobudky v Praze a okolí. Dřevěné kanadské čítárny však narozdíl od přestavěných plechových telefonních budek skýtají kromě knih i přívětivý prostor ke čtení

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také