Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Fotovoltaické lavičky nabídnou zásuvku i bezplatné wi-fi

Prototyp se představil před svou cestou na EXPO v Miláně před Národní technickou knihovnou v Praze. Tam se také z Milána vrátí a bude sloužit veřejnosti.
Vydáno: 05.10.2015
První lavička bude fungovat již letos před budovou Národního technickou knihovnou v Praze
První lavička bude fungovat již letos před budovou Národního technickou knihovnou v Praze Autor: Jan Hromádko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Betonový korpus osadili experti z UCEEB nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. Díky zabudované výkonné baterii lavička nějaký čas funguje, i když zrovna nesvítí slunce. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce. Součástí lavičky je i vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router bezplatně šíří signál. V lavičce je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, který vyvinuli studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Lavička CapaSitty s bezplatným wi-fi díky fotovoltaice dobije mobilní telefon, notebook i další mobilní zařízení
Lavička CapaSitty s bezplatným wi-fi díky fotovoltaice dobije mobilní telefon, notebook i další mobilní zařízení
Jan Hromádko

Veškeré součásti lavičky, kterou vyvinuli experti z ČVUT pro firmu CapaCity, jsou promyšlené s ohledem na její vzhled, rozměry i životnost. Na návrhu spolupracovala architektka, experti na beton i odborníci přes fotovoltaické systémy a kompozitní materiály.

Díky speciální směsi vysokohodnotného betonu má korpus jen 3,6 cm silné stěny, takže výsledek je bytelný, ale rozhodně není nijak obludný.

Díky zabudované baterii bude fungovat i po setmění
Díky zabudované baterii bude fungovat i po setmění
Jan Hromádko

V dalším vývoji betonového korpusu solární lavičky tým hodlá využít technické textilie z moderních materiálů, jako jsou uhlík či alkalivzdorné sklo. Tyto pevnější a odolnější materiály nepodléhají korozi, tloušťku betonu by bylo možné dále zmenšovat a lavička by byla lehčí a tím pádem snáze transportovatelná.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Někteří výrobci dokonce už vyrábějí svůj nábytek především z recyklovaných materiálů, případně připravený k následné snadné recyklaci

Jak poznat nábytek bez toxických látek?

Mnohé výrobky ze dřeva, jako je starý nábytek, nebo dřevo ze staveb, ale třeba i ze dna zaplavených přehrad, může být znovu použito

4 tipy, jak vybírat nábytek, abyste šetřili přírodu

Neobvyklý stůl, jehož podsada je spletena z ohýbaných spirál.

Inspirace: Nábytek ve tvaru spirály rozvlní interiér


Článek je zařazen v:
Reklama