Bydlení

5. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Fotovoltaické lavičky nabídnou zásuvku i bezplatné wi-fi

Prototyp se představil před svou cestou na EXPO v Miláně před Národní technickou knihovnou v Praze. Tam se také z Milána vrátí a bude sloužit veřejnosti.

Betonový korpus osadili experti z UCEEB nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. Díky zabudované výkonné baterii lavička nějaký čas funguje, i když zrovna nesvítí slunce. Zbaterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce. Součástí lavičky je i vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router bezplatně šíří signál. Vlavičce je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, který vyvinuli studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Veškeré součásti lavičky, kterou vyvinuli experti zČVUT pro firmu CapaCity, jsou promyšlené sohledem na její vzhled, rozměry i životnost. Na návrhu spolupracovala architektka,experti na beton i odborníci přes fotovoltaické systémy a kompozitní materiály.

Díky speciální směsi vysokohodnotného betonu má korpus jen 3,6 cm silné stěny, takže výsledek je bytelný, ale rozhodně není nijak obludný.

Vdalším vývoji betonového korpusu solární lavičky tým hodlá využít technické textilie zmoderních materiálů, jako jsou uhlík či alkalivzdorné sklo. Tyto pevnější a odolnější materiály nepodléhají korozi, tloušťku betonu by bylo možné dále zmenšovat a lavička by byla lehčí a tím pádem snáze transportovatelná.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky beton Praha Milán zásuvka Wi-Fi Světová výstava GSM

Přečtěte si také