Bydlení

5. prosince 2016 06:00

Markéta Zídková

Soukromí nemusí zajišťovat vysoká zeď. Dům v Klánovicích na to jde chytřeji

Rodinný dům rozděluje zahradu na menší části. Ukazuje tak, jak soukromí na zahradě může svým pojetím zajistit už samotný objekt.

Třemi částmi minimalistické stavby architekti rozdělili zahradu na otevřenou přístupovou, uzavřenou soukromou část a malá atria. Rohová parcela díky tomu chrání soukromí obyvatel i bez zmíněných zdí. Ústřední dvoupodlažní část domu s hlavními obytnými prostory orientovanými do zahrady je propojena s jednopodlažními křídly – relaxačním zázemím a garáží. Celý projekt klade důraz na čisté linie a jednoduchost, o žádné opulentní holdování minimalismu tu ale nejde. Omítnutá fasáda má sice prostý tvar, jednotlivé části budovy její autoři nicméně barevně vygradovali ve stupnici bílá, šedá a černá. Dům do okolí pomáhají začlenit zazeleněné střechy.

Interiéry jsou minimalistické, podlahy a stropy provedené z pohledového betonu. Stěny jsou omítané, pouze bílé. Cenný prostor není zastavěný nábytkem, interiér však ozvláštňuje klavír, otevřené ohniště nebo ze zdi vyčnívající kámen sloužící jako police pro japonskou vázu. „Celý dům má odrážet skromný, avšak vysoce vytříbený styl investora a jeho smysl pro rovnováhu, klid a harmonii,“ přibližují autoři z ateliéru ADR s.r.o., důležitou okolnost toho, jak tento dům vznikal.

Foto: BoysPlayNice

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také