Bydlení

21. října 2019 14:00

Simona Sedláčková

Co se starými radiátory? Zakryjte je, ale chytře!

Nelíbí se vám vaše staré radiátory ústředního topení? Pokud se nespokojíte jen s novým nátěrem, máte na výběr dvě varianty řešení. Každého asi hned napadne výměna starých těles za nové, ale pak se seznámí s cenovou náročností a rychle hledá řešení jiné. Jiné však nemusí být horší! Vyberte si z několika možností, jak starý radiátor zakrýt, ale neomezit proudění teplého vzduchu v bytě.

Ve velké většině domácností stále převládají klasické litinové radiátory. Pokud jsou vpořádku a dostanou nový kabátek vpodobě nového, kvalitního nátěru, mohou svou úlohu velmi dobře i nadále zvládat.

Pokud však máte na jejich estetiku jiný názor, pak se nabízí hned několik možných řešení. Začneme řešením nejhorším, ke kterému byste se vžádném případě uchylovat neměli.

Pozor na dlouhé záclony

Každý ví, už zhodin fyziky na základní škole, že teplý vzduch stoupá vždy vzhůru, a proto je až kzemi dlouhá záclona, překrývající radiátor, opravdu ta nejhorší možná varianta. Pokud stále dáváte přednost zácloně, pak by měla být umístěna co nejblíže u okna a měla by končit nad parapetem, aby nezabraňovala ohřátému vzduchu postupovat do místnosti.

Jak velké parapety?

Ani parapety by neměly svou plochou zakrývat celou hloubku topného tělesa. Tady je řešením parapet sprůduchy, nebo dokonce parapet ve tvaru mřížky.

Pozor na plnou horní plochu

Velmi často se můžeme setkat sdřevěným obložením radiátorů, které však mají průduchy pro teplý vzduch pouze na přední straně a horní plochu mají plnou. Je to samozřejmě praktické pro odkládání věcí i pohledné, ale přesto bychom neměli na snadné proudění vzduchu zapomínat. Mřížky či průduchy vhorní části obkladu jsou opravdu vhodnější.

Ideálním řešením je i zakrytí topného tělesa latěmi. Může tak vzniknout perfektní místo pro zimní odpočinek a lenošení v teple.

Rychlé řešení

Nejrychlejším řešením, jak zakrýt nevzhledný radiátor, bez ztráty tepla, jsou moderní kryty radiátorů. Podobné kryty jsou praktické například i do dětských pokojů, neboť mohou dokonce i zabránit úrazu dětí o litinu radiátoru. Důležitá je i snadná údržba krytu, který jednoduše otřete od prachu.

Výhodou je snadná montáž krytu. Není potřeba nic pracně vyměřovat, vrtat či šroubovat. Některé jednoduše jen zavěsíte nebo fungují na principu magnetu.


Přečtěte si také