9. ledna 2023 10:00
redakce Prima LivingPraktické tipy, jak ušetřit za teplo. Nemusíte vypínat radiátor, ani se klepat zimou!
V bytech a rodinných domech se naplno rozjela ústřední topení a kotle. Spousta z nás si už teď povzdychla nad tím, kolik nás to topení zase bude stát. Jak za teplo ušetřit? Inspirujte se.
Platby za teplo patří k nejvyšším položkám rodinných rozpočtů. Náklady za něj dokonce tvoří až 80 procent z celkových plateb za energie. Je to samozřejmě o důvod více, proč se zajímat o to, kde bychom mohli na této položce ušetřit. Většina rad a triků je překvapivě jednoduchá, ale přesto je řada lidí stále nedodržuje. Možná vás o tom přesvědčí fakt, že snížením teploty v bytě o jediný stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. Že už vás to začíná zajímat? Není divu! Pojďme tedy dál.
Utěsněte okna a dveře
Tahle rada se možná zdá trochu primitivní, ale divili byste se, kolik lidí vůbec netuší, že jim z bytu či domu zbytečně uniká teplo jen kvůli nevhodným izolacím. Můžete to jít hned vyzkoušet tím, že přiložíte ruku na několik míst k rámům vašich dveří a oken. Cítíte studený vzduch? Pak je něco špatně. A speciálně se to týká místností, kde je větší chlad, tedy například komor a špajzů, sklepů, půd, případně i zimních zahrad. Pokud vám teplo uniká, poraďte se s odborníky o výběru vhodné izolace, například těsnicích lišt či pěnového těsnění.
Uvolněte místo teplu
Jedna z největších chyb, které lidé dělají, je, že před radiátory staví nábytek. Teplo pak nemá šanci putovat dál do místnosti, a je tak potřeba stále zvyšovat potřebu. Radiátory by se neměly překrývat ani těžkými závěsy a čímkoli neprodyšným. Dokonce ani parapety pod okny nejsou pro udržení tepla ideální. Kvůli nim totiž teplo vycházející z topení nemá šanci stoupat vzhůru a zůstává tak spíše při zemi. Okolní stěny a stropy jsou pak chladnější a vyvolávají pocit zimy.
Jak ušetřit za teplo? Většina rad a triků je překvapivě jednoduchá, ale přesto je řada lidí stále nedodržuje. Zdroj: iStock
Odvzdušnění radiátorů
Zní to možná jako banalita, ale je to důležitější, než myslíte. O své topení byste se měli dobře starat, odstraňovat z něj prach a nečistoty a nesušit na něm prádlo. Na začátku topné sezony je také potřeba zkontrolovat, jestli jsou radiátory řádně odvzdušněné a jestli všechny topí tak, jak mají. Odvzdušnění není žádná věda a zvládne ho každý aspoň trochu šikovný chlap. Stačí jen uvolnit ventil na konci radiátoru a nechat odtéct do misky špinavou vodu z topení. A můžete topit!
Větrejte efektivně
Někteří lidé mají rádi teplo tak moc, že v zimě vůbec nevětrají. To je ale velká chyba. Neježe to škodí zdraví, ale navíc si lidské tělo na teplo brzy přivykne tak, že mu pak už i vysoká teplota připadá nízká a člověk potom stále víc topí. Ideální je proto na podzim a v zimě větrat málo, ale intenzivně. Nemá smysl mít stále otevřenou ventilačku, ale jednou za čas otevřít hodně okno, „vyčistit“ vydýchaný vzduch v místnosti a pak ho zase zavřít.
Udržte si teplo domova. Každý je zvyklý na něco jiného a zatímco jednomu je ve čtyřiadvaceti stupních horko, jiný si ve stejné teplotě stěžuje na zimu Zdroj: iStock
Jaká je doma ideální teplota?
Každý z nás je zvyklý na něco jiného a zatímco jednomu je ve čtyřiadvaceti stupních horko, jiný si ve stejné teplotě stěžuje na zimu nebo třeba studené nohy. Přesto se odborníci shodují na ideálních teplotách, které by měly v jednotlivých místnostech panovat a udržovat jejich obyvatele v dobré zdravotní kondici. Udává se, že v dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni o dva stupně méně (už kvůli častému vaření a pečení, které místnost ohřeje) a na chodbách a v předsíních klidně kolem 19 °C. Pro spaní je totiž nejvhodnější teplota jen kolem 17 °C.
Zdroje: Adéla Skřivánková, nasepenize.cz, penizedoma.cz, finance.cz
Mohlo by vás taky zajímat: