Bydlení

14. listopadu 2016 14:54

Markéta Zídková

Stůl amerických prezidentů má neuvěřitelnou historii. Chcete také jeho repliku? Stojí jen...

Za stolem z jedinečného dřeva, který hlavě USA věnovala královna Viktorie, sedávalo už mnoho prezidentů. Příběh bezmála 140 let starého „Resolute Desk“ z Oválné pracovny v Bílém domě vzbuzuje takový zájem, že si lidé nechají vyrábět jeho repliku. I ty ale stojí nemalé peníze.

Při zařizování domu není nad nábytek s příběhem. Jeden zvláště veliký se váže ke stolu, který je nyní v Oválné pracovně Bílého domu. Jako první za „Resolute Desk“ sedal prezident Rutherford B. Hayes, když jej Američané dostali v roce 1880 darem od anglické královny Viktorie. Pozoruhodný kus nábytku pochází z loděnice v jihoanglickém Chathamu, kde jej truhláři vyrobili ze dřeva získaného z rozebrané lodi. Neznamená to ale, že by Britové Američanům poslali stůl vyrobený z odpadu.

Vzpomínka na nebezpečnou misi

Předmětná loď měla zvláštní historický význam a před svým rozebráním osvědčila i nebývalou houževnatost. HMS Resolute byla součástí konvoje pěti lodí, který Británie roku 1852 vypravila k pátrání po badateli siru Johnu Franklinovi, jenž zmizel v Kanadské Arktidě. Po dvouleté expedici čtyři z těchto lodí včetně Resolute uvízly v ledovém sevření. Záchranáři odpluli na jediné zbývající a ostatní nechali jejich osudu.

60. léta a John Fitzgerald Kennedy. Pod stolem vykukuje prezidentův syn; foto: Wikimedia Commons

Resolute ledové sevření přečkala bez zásadní újmy a po oblevě plula opuštěná 2000 km na jih. V roce 1855 opuštěné plavidlo u Grónska objevili velrybáři a odpluli s ním do Connecticutu. Američané na znamení lepších vztahů s Brity loď Resolute zrestaurovali a koncem následujícího roku poslali zpátky do Anglie jako dar královně Viktorii. Loď se plavila do roku 1879, kdy ji zlikvidovali. Královna Viktorie u té příležitosti ovšem nařídila, aby truhláři ze dřeva plachetnice vyrobili tři stoly. Jeden pro královskou jachtu, druhý pro vdovu po Henrym Grinnelovi, americkém filantropovi, který pomohl financovat pátrání po Franklinovi, a třetí dala poslat jako dar do Bílého domu.

Truhláři se předhánějí ve výrobě věrných replik

Jelikož každý z novodobých prezidentů má svého fotografa, dostává se stolu neustálé publicity, díky níž je obecně známý i jeho pozoruhodný příběh. Zájem vlastnit alespoň repliku prezidentského stolu proto nepřekvapí. V Americe jej vyrábějí desítky truhlářů a cena začíná na 150 000 Kč. S ohledem na to, že doprava do Evropy vyjde na mnoho desítek tisíc korun, nemá nejlevnější provedení z měkkého dřeva smysl pořizovat. Nejblíže originálu je replika vyrobená ze dřeva ztroskotaných lodí z 18. století i starších, jakou na svých stránkách nabízí firma Art Factory se stoletou tradicí z Arizony. Cena je jen na vyžádání a nepochybně přesáhne milion korun. Kompromis představuje dubový kus s kůží potaženou deskou, jakých další z truhláren Victorian Replicas za poslední dekádu prodala na 120 kusů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také