reklama

New York s Dvojčaty a bez Dvojčat: Jak se změnila podoba města po 11. září 2001?

zidkovm
11. září 2015
Dvojčata v New Yorku nahradil po útocích jediný mrakodrap nového Světového obchodního centra. To ale není jediná změna.
reklama

Dnes je tomu 14. let, co zmizel jeden z výrazných vizuálních symbolů Spojených států amerických - "Dvojčata" (Twin Towers) - mrakodrapy, které byly součástí Světového obchodní centra a dominantou New Yorku. Dvojčata (Severní a Jižní věž nebo též budova č. 1 a 2) byla díky své výšce 417 m nejvyšší na světě, ale jen krátce, dva roky po výstavbě, v roce 1974 o prvenství přišla.

Co následovalo, je notoricky známo: teroristický útok z 11. září 2001, kdy je úmyslně zasáhla dvě letadla, Boeing 767-200 společnosti American Airlines - let č.11, (který zasáhl Severní věž) a Boeing United Airlines - let č.175 (Jižní věž). Po zásazích se obě věže zřítily.

Celé Světové obchodní centrum bylo původně komplexem sedmi budov, kromě Dvojčat se zřítil i další mrakodrap - Budova č. 7., ačkoliv jej žádné letadlo nezasáhlo. Nižší Budovy 3, 4, 5 a 6 sice zůstaly stát, ale byly troskami natolik poničeny, že musely být strženy a celá lokalita připomínala místo po apokalipse - po výbuchu získala název Ground Zero.

Panorama města s Dvojčaty:

A bez Dvojčat už s novou jedničkou, která je nahradila:

Podívejte se na plánek místa před teroristickým útokem:

Místo bývalého Světového obchodního centra od té doby prošlo velkou proměnou: v roce 2003 vyhrál projekt architekta Daniela Libeskinda. Ten navrhl, aby se na Ground Zero, což představuje 59 tisíc m², vybudovalo kulturní centrum, velký památník a visuté zahrady. Z původně 7 budov Světového obchodního centra (World trade center) se jich mělo postavit jen 5 neboli věže WTC 1, WTC 3, WTC 4, WTC 5 a WTC 7. Z nich ale dosud byly postaveny jen 3:

World Trade Center 7 byla dokončena v roce 2006. Mrakodrap měří 228 m a má 52 podlaží.

4 World Trade Center (říká se mu také 150 Greenwich Street) byla dokončena v roce 2013 a měří 298 m.

World Trade Center 1, která nahradila Dvojčata, byla dokončena v roce roce 2013 a měří 541 m.

Ze stavby WTC 5 se nakonec ustoupilo a na místě je parkoviště.

Budovy Světového obchodního centra na místě Dvojčat doplnil Národní památník 11.září spolu s Muzeem věnovaným obětem 11. září. Památník má podobu dvou obrovských nádrží na místě Dvojčat. Mezi těmito dvěma nádržemi je vlastní muzeum věnované obětem 11. září. Newyorské Ground Zero se dnes jmenuje Memorial Plaza.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: New YorkmrakodrapSvětové obchodní centrumAmerican AirlinesBoeingUSATwin TowersdvojčeBoeing 767Teroristické útoky 11. září 2001GROUND ZERO a.s.Daniel Libeskind
reklama