Bydlení

30. října 2020 15:55

Markéta Zídková

Jak bydlí američtí prezidenti? Podívejte se do apartmá v Bílém domě

Pro obyčejného smrtelníka by stěhování se do sídla amerických prezidentů v Bílém domě mohlo být šokem. I když žádný kandidát na amerického prezidenta asi nebydlí v paneláku nebo malém dřevěném domku, přece jen zámecký interiér v prezidentském bytě v Bílém domě je na hony vzdálený běžnému bydlení.

Bílý dům postavený na konci 18. století v pozdně georgiánském stylu je nejenom rozlehlý, ale je zařízený historickým i historizujícím nábytkem, starými obrazy, vlněnými koberci. Donald Trump se sem nastěhoval po inauguraci 20. ledna 2017. Teď je otázkou, zda v tradičním sídle amerických prezidentů vydrží ještě jedno funkční období, nebo jestli se v apartmá zabydlí Joe Biden.

Jak vypadá prezidentské apartmá?

Prezidentské apartmá v Bílém domě se nachází uprostřed mezi Západním a Východním křídlemkomplexu. Bydlí zde prezident i se svou rodinnou. Apartmá zaujímá celkem čtyřipatra, z nichž spodní dvě jsou převáženě reprezentativní, horní dvě soukromá. Prostory se vícekrát upravovaly a přestavovaly, každý prezident, respektive spíše jeho žena může do tohoto prostoru vnést změnu.

Velkou proměnou Bílý dům prošel v roce 1961 za Jacqueline Kennedyové, která během jediného roku nakoupila řadu historických i nových bytových zařízení. MelaniaTraumpová se proslavila ne zrovna šťastnou vánoční výzdobou Bílého domu, která mnohým připomínala krvavou scénu z hororu Osvícení. Neudělala si dobré jméno ani předěláním zahrady po Michelle Obamové. Zmizely barevné květiny a nahradily je nudné keře a bíle kvetoucí rostliny.

Sdílejte článek

Přečtěte si také