Bydlení

17. června 2016 12:18

Markéta Zídková

Svépomocí dokázali proměnit omšelý byt z šedesátých let ve vzdušné 21. století

Byt jak klícka z vybydleného prostoru.

Generální rekonstrukce bytu je zásadní rozhodnutí, které na čas ovlivní chod celé domácnosti. V Austinu v USA to manželé Danielovi věděli. Každý den po práci a o víkendech si ale rádi „mákli“, protože věděli, že výsledek bude stát za to. A povedlo se!

Úprava bydlení postaveného a vybaveného v 60. letech jim trvala půl roku. Rekonstrukci řešili svépomocí za přispění členů rodiny a přátel. Oba manželé mají rádi moderní a minimalistický vzhled a dali si na všem hodně záležet. Každá část zrenovovaného domova tak má svůj příběh.

Z nevábně vyhlížející staré kuchyně se stalo moderní vzdušné prostředí, kde je radost vařit; foto: Chase Daniel

Nejdůležitější bylo změnit kuchyni, která jasně připomínala, že pamatuje už řadu amerických prezidentů. Žlutá barva působila spíš jako zažloutlá bílá, nevkusné zdobné orámování okna tahalo kuchyni kamsi do folklóru a dřevěné obložení působilo jak zašlé lino.

Změna byla chytře vymyšlená. Zůstal korpus skříněk a zmizely jen ty na stěně u okna. Dvířka byla nabílena. Obložení vsadilo znovu na dřevo, ale na zcela jiný dezén a barvu. Ostré protiklady bílé a tmavě hnědé vytvořily atmosféru čerstvosti. Vynikající je také vsazená skleněná bylinková zahrádka do okna kuchyně. Jedním slovem krása a nestálo to moc!

To je proměna, že? Ze zašlého příbytku moderní provzdušněná a prosvětlená domácnos; foto: Chase Daniel

Dalším důležitým krokem bylo zbourání příčky a propojení obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Prostor se otevřel a prosvětlil. K optickému propojení místností posloužila také plovoucí podlaha napodobující ty poctivé dřevěné. Zamezila prapodivnému pocitu z bílé (až nemocniční) dlažby v jídelně a omšelému koberci v obývacím pokoji.

Stanovte si priority. Pokud milujete perské koberce, kupte si perský koberec a vše ostatní mu přizpůsobte. Pokud chcete červenou kuchyni, vyjděte z červené kuchyně a ostatní barvy jí podřiďte.

Podlaha také umožnila umístit do bytu staré kusy nábytku. U gaučů bychom možná pochybovali, zda se do zrenovovaného bytu hodí. Stačí ale počkat na kasičku, až bude zase plná, že? Starší dřevěné skříňky do nově pojatého prostoru v klidu zapadnou.

Prostornou atmosféru umocňuje kromě bílé na stěnách také zvolené osvětlení – průhledné skleněné koule. Co nakonec zaslouží velkou pochvalu, je proměna koupelny. Ze zašedlé růžové trojúhelníková zelená je excelentní změna! Čistota a energie z nové koupelny přímo čiší.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také