Bydlení

29. března 2014 21:30

Markéta Zídková

Proměna: Z nudle útulná kuchyně v anglickém stylu

Když svůj domov obýváte dlouhá léta, případně jste v něm vyrostli a zůstali i v dospělosti, přizpůsobíte se daným možnostem a vůbec vás nenapadne, že vše může být jinak.

Tak jako manželé v domku ze 40. let v Praze. Takových řadovek najdete nejen v Praze bezpočet. Půdorys představují v každém patře dvě nudloidní místnosti za sebou, chodbička a shody nahoru.

I když v daných možnostech nikdy nezískáte prostory velikosti tanečního sálu, vylhat se ze stísněných prostor lze, musíte ale bourat a mít představivost.

Představivost do řadovky z Prahy vnesla designérská dvojka Karolína Reslerová a Petr Záluský.

Podívejte se na první rychlé srovnání:

Domek má malá okna, staré dveře, nevýhodou původního interiéru byl také jídelní stůl umístěný v obýváku, což pro starší manžele představovalo už zbytečnou komplikaci.

Mezi pracovní plochou a sporákem byla skříň, lednice stála mimo v rohu, v prostoru se nacházela spousta otevřených a neuspořádaných polic. Podívejte se, jak kuchyně vypadala před rekonstrukcí:

Oddělená hala se schodištěm byla zbytečnou ztrátou prostoru. Příčku designéři proto zbourali. Schodiště nechali ústit do prostoru jídelny s kuchyní tak, jak je to běžné v tradičních anglických domech, které jim byly inspirací. Vytvořili tak „morning room by the kitchen“.

Máte rádi detektivky se slečnou Marplovou, Herculem Poirotem, Vraždy v Midsomeru? Možná se na ně díváte právě kvůli interiérům. Tedy přírodním materiálům, doplňkům s výraznými květinovými vzory, tapetám s papoušky, krajinkami či historickými ornamenty, které ladí s textíliemi.

Nový interiér dobře navozuje stylovou atmosféru, je útulný. Designéři použili tradiční nábytek z masívního dřeva, vzorované tapety, barevné židle, solitérní skříňky a stylové doplňky.

Kuchyňskou linku zvolili modrošedou a s bílou patinou, pracovní desku bílou. Modrošedé, bílé a béžové jsou ostatně i barvy vzorů na tapetě schodišťové stěny. Skvěle se hodí k dočervena mořenému schodišti, které je původní a je ozdobou interiéru.

Na podlahu v takovém domě patří rozhodně prkna. Designéři použili keramická prkna, a to bílá, protože prostor je malý a tmavý. Obklad je i na stěnách koupelny a u kuchyňské linky. Prostor dobarvili barvou Eating room red od Farrow&Ball a doplňkovou béžovou. Záclonky jsou zlatavé, garnýž dřevěná, svítidla kovová.

Celá proměna proběhla v rámci pořadu Jak se staví sen.

(mar)

Sdílejte článek

Přečtěte si také