Bydlení

10. června 2014 06:00

Markéta Zídková

Syrový loft z továrny na sušenky

Továrna na sušenky National Biscuit Company v oblasti West Loop na předměstí Chicaga má novou funkci. Dvoupodlažní loft situovaný ve vrchním patře této průmyslové budovy ohromuje prostorem a překvapuje zajímavými řešeními.

Největší zvláštností je bezpochyby kuchyně zřízená přímo v jedné ze starých pecí. Ze zdiva stále ještě vyčnívají ocelové úchyty jejich mohutných posuvných dveří.

Z okna opatřeného dvoukřídlými okenicemi lze z největší ložnice přehlédnout rozlehlou obývací část s klavírem v prvním patře. Stejně tak je dolů vidět i z odděleného a vyvýšeného koutu se sedací soupravou. Prostor prosvětlují hned dvě nad sebou vedené řady oken.

Na průmyslový ráz prostor upomíná očištěné cihlové zdivo a nikterak neskrývaná černě lakovaná ocelová konstrukce. Ta prostupuje celým interiérem a kontrastuje s bíle vymalovaným stropem. Původní koupelna byla stísněná. Při přestavbě dělníci místnost rozšířili a odhalili sádrokartonem původně zakrytou nosnou konstrukci.

Historii hospodářského stavení připomínají různé zachované detaily, osvětlení v kuchyni je zavěšené na masivních řetězech a kladkách z původního vybavení, a na původní účel zdejších prostor upomínají i vystavené drobnosti z původního inventáře.

Snad z obavy, aby si tu majitelé nepřipadali jako pekaři na směně, projekt tyto chladné součásti kombinuje s dřevem.

Pro široký nástěnný dřevěný panel architekt záměrně upřednostnil starý materiál s patinou, když použil dřevo pocházející z někdejší venkovské usedlosti. Na této obložené části posléze spočinula část majitelovy sbírky elektrických kytar.

(dah)

Projděte si fotky:

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také