Kuchyně

17. listopadu 2023 07:15

redakce Prima Living

Kuchyň za socialismu: Nezapomenutelné věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?

Umakartové jádro oddělující koupelnu od kuchyně, klasická rohová sedačka, plastový ubrus či hliníkové příbory. Tohle jsou jen některé střípky našich kuchyní od 60. let až do let krátce po sametové revoluci. Některé vychytávky bychom brali i v dnešních moderních kuchyních, jiných jsme se naopak s radostí nadobro zbavili. A tak jsme v redakci zavzpomínali...

panelových domech stále žije značná část obyvatel Česka. Původních interiérů bychom však dnes našli pomálu. Lidé si své království začali hojně předělávat začátkem 90. let. Ale i po celou dobu devadesátek – a mnohdy i dnes –  jsme stále doma našli typické socialistické kousky. Jak vypadalo typické vybavení kuchyně za socialismu a krátce po revoluci, jak si ho pamatujeme.

Jak to u nás v kuchyni vypadalo

Kuchyňské linky byly plechové nebo umakartové a všechny vypadaly skoro stejně. Nejoblíbenější barvou byla slonovina a odstíny červené nebo oranžové. K nim ladila typická rohová sedačka, která byla však skvělým úložným prostorem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obložené chlebíčky. Jaké byly oblíbené za socialismu a které nám nejvíc chutnají dnes

Na stole býval nejčastěji celkem nevzhledný igelitový ubrus, který stačilo jen setřít vlhkým hadříkem a bylo uklizeno. Dopřávali jsme si kakao, čaj nebo šťávu z klasického hrnečku většinou s kytičkovými či ovocnými vzory – ty si dodnes uchováváme jako oko v hlavě. A jedli jsme hliníkovými příbory, po kterých se nám opravdu nestýská.

V kuchyni nám nechyběly alespoň nějaké spotřebiče, za které se tehdy dost často platilo zlatem. Lednička, sporák, robot... Oblíbenou značkou byl Calex nebo Mora. Častým vybavením byla dodnes populární remoska, ve které se dá upéct maso i koláče. A nechyběl ani papiňák, kterého jsme se ale tak trochu báli.

Umakart je nesmrtelný

Umělý karton, který byl od začátku panelákové éry její neodmyslitelnou součástí, dobře známe právě pod označením umakart. Bylo jím řešeno oddělení koupelen od kuchyně. Někteří z nás se pyšnili i umakartovými židlemi, které jsou občas k vidění na školách v přírodě i dnes.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Elektronika roku 1989 v Československu: Co kolik stálo a které věci neexistovaly?

Umakart se začal vracet i do dnešních kuchyní, kde se z něho dělají například dvířka kuchyňské linky nebo pracovní deska. Začíná být oblíbený díky jeho vlastnostem, které vydrží i velký žár, a je ideální na údržbu. Prakticky ho nelze zničit. My v redakci však dáváme stále přednost přírodnějším materiálům.

Zdroj: autorský text Markéta Kašková


Přečtěte si také