návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kuchyň za socialismu: 30 nezapomenutelných věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?

, Vydáno: 22.10.2019
Lino, plastový ubrus, tapety, umakartové jádro oddělující koupelnu od kuchyně, ale i židle, kuchyňská linka nebo klasická rohová sedačka. Tohle jsou jen některé střípky našich kuchyní od 50. let až do let krátce po revoluci. Letos slavíme 30 let svobody, proto je dobré si shrnout, jak si kuchyně vedly. Některé vychytávky bychom brali i v dnešních moderních kuchyních. Některých jsme se naopak s radostí nadobro zbavili.

reklama

panelákových domech stále žije poměrná část obyvatel České republiky. Původních interiérů bychom však dnes našli pomálu. Lidé si své království začali hojně předělávat začátkem 90. let. Ale i po celou dobu devadesátek bychom stále našli typické socialistické kousky.

Kuchyň za socialismu
Autor: istock.com Kuchyň za socialismu

Jak to u nás v kuchyni vypadalo

Kuchyňské linky byly plechové nebo umakartové a všechny vypadaly stejně. Nejoblíbenější barvou byla slonovina, červená nebo oranžová. K nim ladila typická rohová sedačka, která byla však skvělým úložným prostorem třeba na igelitové tašky nebo prostírání.

Plast byl luxusem číslo jedna.
Autor: profimedia.cz Plast byl luxusem číslo jedna.

Na stole ležel nevzhledný igelitový ubrus, který stačilo jen setřít vlhkým hadříkem a bylo uklizeno. Dopřávali jsme si kakao, čaj nebo šťávu z klasického hrnečku s kytičkovými vzory a někdy jsme při snídani koukali na barevnou televizi.

Nejedna domácnost měla tuhle krásku doma.
Autor: Pinterest.com Nejedna domácnost měla tuhle krásku doma.

V kuchyni nám nechyběla alespoň nějaká ta spotřební elektronika, za kterou se platilo zlatem. Lednička ani elektrický sporák se neřadily k samozřejmostem jako dnes. Oblíbenou značkou byl Calex nebo Mora.

Podívejte se na typické vybavení kuchyně za socialismu a krátce po revoluci v naší galerii.

Umakart je nesmrtelný

Umělý karton, který byl od začátku panelákové éry její neodmyslitelnou součástí, dobře známe právě pod označením umakart. Bylo jím řešeno oddělení koupelen od kuchyně. Někteří z nás se pyšnili i umakartovými židlemi, které jsou občas k vidění na školách v přírodě i dnes.

Takhle to přesně vypadalo.
Autor: Pinterest.com Takhle to přesně vypadalo.

Umakart se začal vracet i do dnešních kuchyní, kde se z něho dělají například dvířka kuchyňské linky nebo pracovní deska. Začíná být oblíbený díky jeho vlastnostem, které vydrží i velký žár, a je ideální na údržbu. Prakticky ho nelze zničit. My v redakci však dáváme stále přednost přírodnějším materiálům.

Celý článek o umakartu ZDE.

Další články:

Bobík s obuškem

17. listopad a historie obušku: Klacek pro policisty i demonstranty

Hračky z devadesátek

30 let od revoluce: 30 hraček našeho dětství. Poznáte je všechny?

reklama

Článek je zařazen v: retro kuchyň , kuchyň , socialismus , komunismus , 30. výročí od revoluce , socialistická kuchyň , design , retro , vintage , 1989 , výročí svobody , revoluce

reklama

Přečtěte si také