reklama

Kuchyň za socialismu: 30 nezapomenutelných věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?

Markéta Kašková
22. října 2019
Lino, plastový ubrus, tapety, umakartové jádro oddělující koupelnu od kuchyně, ale i židle, kuchyňská linka nebo klasická rohová sedačka. Tohle jsou jen některé střípky našich kuchyní od 50. let až do let krátce po revoluci. Některé vychytávky bychom brali i v dnešních moderních kuchyních. Některých jsme se naopak s radostí nadobro zbavili.
reklama

Vpanelákových domech stále žije poměrná část obyvatel České republiky. Původních interiérů bychom však dnes našli pomálu. Lidé si své království začali hojně předělávat začátkem 90. let. Ale i pocelou dobudevadesátek bychom stále našli typické socialistické kousky.

Jak to u nás v kuchyni vypadalo

Kuchyňské linky byly plechové nebo umakartové a všechny vypadaly stejně. Nejoblíbenější barvou byla slonovina, červená nebo oranžová. Knim ladila typická rohová sedačka, která byla však skvělým úložným prostorem třeba na igelitové tašky nebo prostírání.

Na stole ležel nevzhledný igelitový ubrus, který stačilo jen setřít vlhkým hadříkem a bylo uklizeno. Dopřávali jsme si kakao, čaj nebo šťávu zklasického hrnečku skytičkovými vzory a někdy jsme při snídani koukali na barevnou televizi.

Vkuchyni nám nechyběla alespoň nějaká ta spotřební elektronika, za kterou se platilo zlatem. Lednička ani elektrický sporák se neřadily ksamozřejmostemjako dnes. Oblíbenou značkou byl Calex nebo Mora.

Podívejte se na typické vybavení kuchyně za socialismu a krátce po revoluci vnaší galerii.

Umakart je nesmrtelný

Umělý karton, který byl od začátku panelákové éry její neodmyslitelnou součástí, dobře známe právě pod označením umakart. Bylo jím řešeno oddělení koupelen od kuchyně. Někteří znás se pyšnili i umakartovými židlemi, které jsou občas kvidění na školách vpřírodě i dnes.

Umakart se začal vracet i do dnešních kuchyní, kde se zněho dělají například dvířka kuchyňské linky nebo pracovní deska. Začíná být oblíbený díky jeho vlastnostem, které vydrží i velký žár, a je ideální na údržbu. Prakticky ho nelze zničit. My vredakci však dáváme stále přednost přírodnějším materiálům.

Celý článek o umakartu ZDE.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama