Tající sníh na střeše: Co s ním, aby nikomu neublížil?
České zimy poslední dobou spíše stávkují, ale ta letošní nebyla na sníh lakomá. Jestli máte na střeše pořádnou čepici, buďte obezřetní!
Konečně napadl, radovali jsme se z bílé nadílky a kochali se romantickou scenérií. Ale když okouzlení vyprchá a teploty se opět vyšvihnou nad nulu, nastává problém se sněhem na střeše.
Nejspíš si dokážete představit, co dokáže napáchat. Spadne-li vám na majetek, třeba na auto, může ho poškodit. O tom, co se stane, když spadne na člověka, ani nemluvě! Co ale s ním?
padající sníh 4 Zdroj: istock.com
Při oteplení dostane duchna na střeše nový rozměr. Z pohádkové dekorace se stane nepřítel, který vám ničí střechu, okapy a modlíte se, aby nikoho nezranil. Je dobré vědět, že za sníh na střeše vždy zodpovídá majitel domu!
Než se vydáte sami na střechu pokoušet štěstěnu, raději zkuste tyto možnosti:
Zavolejte firmu
Ano, bude to něco stát, ale lepší než čekat, co hrozného se stane. Mnoho firem dnes už nabízí služby s odklízením tajícího sněhu ze střech. Hledejte na internetu tu nejbližší ve vašem regionu.
padající sníh 2 Zdroj: istock.com
Zavolejte hasiče
Hasiči mají ze zákona povinnost pomáhat pouze při bezprostředním nebezpečí. Jestli se vaše střecha plná tajícího sněhu nachází nad rušným chodníkem, zřejmě vám hasiči pomohou. Nicméně, pokud hasiči usoudí, že nešlo o bezprostřední nebezpečí, zásah vám naúčtují jako kterákoli komerční firma.
Buďte pojištění
Takzvané „pojištění na blbost” neboli pojištění odpovědnosti kryje škody, které nejsou úmyslně způsobené. Třeba když sjede ze střechy tající masa sněhu. Neponechejte nic náhodě a raději si pojištění zařiďte.
padající sníh 3 Zdroj: istock.com
Buďte připravení
Obecně platí, že problémy se sněhem musíte trochu předvídat, zvlášť, když se zimu co zimu opakují. Řešte to samotným sklonem střechy a výběrem vhodné střešní krytiny. To by měli promyslet lidé, kteří bydlí ve vyšších oblastech. Existuje mapa klimatických oblastí České republiky, která řadí jednotlivé lokality do osmi kategorií podle nadmořské výšky a zatížení střechy sněhem. Do nadmořské výšky 400 m n. m. není protisněhová ochrana nutná. V oblastech do 900 m n. m. je však již třeba instalovat speciální zachytávače a ocelové rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Především byste měli tyto sněhové zábrany umístit v okapové části, nad vchodem i balkonem. Vhodné je kombinovat sněhové zábrany se sněhovými háky.
Ruční práce
Jestli se přece jen vydáte na střechu sami, uvědomte si rizika! Sníh a led ze střechy odstraníte nejlépe pomocí hrabla a lopaty. Vždy ale pracujte při odstranění sněhu ze střechy s někým dalším, abyste nánosy shazovali rovnoměrně a abyste sníh nenahrnovali na jedno místo! Pod střechou vytvořte bezpečnou zónu se zábranami, abyste nikoho nezranili.