Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Trendy svíčky jsou letos bleděmodré a růžové. Co si vyrobit vlastní?

Svíčky k Vánocům patří. Vyrobte si jako dárek vlastní.
Vydáno: 03.12.2014
Pro pojhodu
Pro pojhodu Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

První svíčku na adventním věnci jsme letos rozsvítili v neděli 30. listopadu. Ovšem nejen na adventním věnci svíčky na Vánoce nacházejí uplatnění. Zapalují se na štědrovečerním stole a jsou především skvělým dárkem pod stromečkem. Na trhu jich najdete bezpočet – ale co si zkusit vyrobit vlastní svíčku?

Inspiraci jsme našli v Prosazu

Vyrobit svíčku není běžná dovednost, kterou byste se naučili od známých. My jsme se proto vypravili pro radu do pražské organizace Prosaz v Kodymově ulici v pražských Nových Butovicích. S výrobou vánočních dekorací tu začali už koncem října, aby vše stihli na vánoční trhy. Pod rukama dvaadvaceti lidí s různým typem postižení vznikají kromě svící i adventní věnce, závěsné dekorace na dveře a okna, papírové podkovy, stromky i zvonky, ale třeba i mýdla s vánočními motivy.

Parafín jen do vodní lázně

Slovo "advent" pochází z latinského slova "adventus" a znamená příchod. Pro křesťany je advent časem očekávání příchodu spasitele. Pro naše předky to byl čas, kdy uklízeli nejen své příbytky, ale půstem, modlitbou a rozjímáním očišťovali své tělo, mysl i duši.

V dílně Prosazu vyrábějí parafínové svíčky různých barev a velikostí. A jak postupují? Nejprve tabulový parafín rozkrájejí na menší kousky do kastrůlků (podle počtu barev) a poté vše roztopí ve vodní lázni na vařiči. Parafín se zásadně roztápí ve vodní lázni – nikdy ne v mikrovlnné troubě nebo na přímém ohni kvůli velmi vysokému riziku požáru. Po rozpuštění přidají velmi malé množství stearínu. Stearín zlepšuje vlastnosti svíček – zpomaluje hoření, vylepšuje je vzhledově a také usnadňuje vyklepávání z forem.

 

Parafín se nikdy nerozpouští v mikrovlnce
Parafín se nikdy nerozpouští v mikrovlnce
Chráněná dílna Prosaz

Pomocník mrazák

Dalším krokem je přidání barvy. Než se roztopí parafín a stearín, připraví si formy – natáhnou knot a zajistí, aby nepropouštěl tekutý vosk. Poté příslušné formy vylijí připravenou směsí. Některé svíčky se při vychládání propadají u knotu, proto je třeba je dolévat opatrně. Naplněné formy se nechají vychladnout až do úplného vytuhnutí parafínu.

Parafín se stearinem pomalu lijte do forem
Parafín se stearinem pomalu lijte do forem
Chráněná dílna Prosaz

Trendy by pro letošek měla být růžová a bleděmodrá barva, ale trvalý zájem je i o svíčky bílé a fialové.

Pak se už svíčky jen vyklepnou z formy. Pokud se svíčce z formy nechce, je možné ji na několik minut dát do mrazáku. Chladem se materiál trochu smrští a pak z formy lehce vyklouzne. Výroba vonných svíček je možná dvěma způsoby – buď se přidá vůně do rozpuštěného materiálu, tedy ještě předtím, než se vlije do forem, anebo se hotová svíčka potře vůní až poté, co se vyklopí z formy.

Co je třeba k výrobě parafínových svíček:

parafín a stearín
barvivovonný olej nebo parfém do svíček
bavlněný knot
formy – kovové nebo polyakrylátové
velký a malý hrnec
vařič

Na stáncích i na internetu

S výrobky Prosazu se v době adventu setkáte hned na několika místech v Praze – na farmářských trzích na náplavce, na Karlínském náměstí a na Kulaťáku. A čtyři dny před Vánoci bude mít Prosaz svůj stánek také na vánočních trzích na náměstí Míru. Celý sortiment Prosazu si ale můžete prohlédnout také v teple svého domova, na webových stránkách www.prosaz.cz nebo na Facebooku, kde má chráněná dílna Prosazu svůj profil.

(anř)

Mohlo by vás zajímat:

Nápadům se meze nekladou

10 netradičních tipů pro advent

Brambořík

BRAMBOŘÍK: Nová vánoční květina? Podle tohoto návodu vydrží až do jara

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama