28. listopadu 2018 13:50
Markéta ZídkováBrambořík je oblíbená vánoční květina, ale pěstovat ho můžete celý rok
I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík. Parádu udělá ale i mimo svátečné období.
Bramboříky pocházejí ze Středozemní a Malé Asie. Je to v podstatě vysokohorská rostlina, nepotřebuje proto vysoké teploty. Ale není mrazuvzdorný a u nás se pěstuje pouze jako pokojová rostlina.
Pěstování bramboříku není jednoduché
I když vám v zahradnictvích budou tvrdit, že péče o brambořík je jednoduchá, nevěřte tomu. Zpravidla to bude tak, že vám pokvete na Vánoce a pak je s jeho životností konec. Ale jestli si přejete, aby brambořík zdobil váš domov déle a možná i příští rok, zapamatujte si několik důležitých maličkostí, které vám pomohou vytvořit pro brambořík ideální podmínky k životu. Tato květina tak není vhodná pro začátečníky, kteří nemají dostatek zkušeností s pěstováním pokojových květin. Pokud si ale troufáte mít doma po dlouhou dobu tuto nádhernou květinu, tak vzhůru do zahradnictví.
Brambořík Zdroj: istock.com
Netrapte brambořík v teple
Když si koupíte novou rostlinku podle svých představ, nechte ji nejprve několik hodin na chodbě nebo ve světlém sklípku, aby si zvykla na nové prostředí. Ideální teplota pro rozkvetlý brambořík je 16°C. Při vyšší teplotě rychle odkvete a nové květy už nenasadí. Postavte tedy květináč s kytkou na severní okno ložnice nebo haly a dopřejte květině dostatek čerstvého vzduchu (ale ne průvanu).
Zalévejte brambořík s rozvahou
Brambořík miluje dostatek vláhy. Ale v žádném případě ho nezalévejte na listy a hlízu. Ideální je spodní zálivka, tedy do misky, a pokud možno by voda měla být měkká, nejlépe dešťová. Budete-li vodou šetřit, substrát proschne a zvadlé listy začnou žloutnout. To pak se už květů ani nedočkáte.
Brambořík/Cyclamen persicum Zdroj: Jindřich Votýpka
I když má brambořík rád vyšší vzdušnou vlhkost, neroste ho, nemá to rád. Raději mu přidejte jednou za dva týdny do zálivkové vody plné hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. A chcete-li pěstovat brambořík dále i po odkvětu, musíte postupně omezovat zálivku.
Načasujte si plné kvetení
Tato rada patří těm, kteří po odkvětu bramboříku chtějí s květinou počítat i následující rok. Jakmile květina už nenasazuje nová poupata, což je obvykle v dubnu, začíná její vegetační klid. Hlízu bramboříku vyjměte z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na stinném místě. Asi po měsíci, když se na hlíze začnou objevovat malé lupínky, vložte ji zpět do květináče, dejte nový substrát a začněte opatrně zalévat.
Brambořík má nádherné květy Zdroj: istock.com
Po několika týdnech se začnou tvořit malé lístečky i špičatá poupátka. Nechte rostlinku i s květináčem na zahradě a pak ji v září přestěhujte domů na chladné světlé stanoviště. A cyklus může pokračovat – zalévejte, dopřávejte dostatek čerstvého vzduchu, občas pohnojte a na Vánoce se vám brambořík opět odmění bohatostí květin.
Rada na závěr
Abyste se skutečně dlouho těšili z krásné a zdravé rostliny, jakmile některý květ odkvete, ihned ho odstraňte. Ale pozor, ne uštípnutím nebo ustřižením, ale odtrhnutím u hlízy, kde je stonek ztenčený. Kdybyste na rostlince nechali odkvetlé květy, začala by se tvořit semena a rostlina by přestala nasazovat nové květy. A když necháte na rostlince zbytky stonku, s největší pravděpodobnosti jej napadne plíseň (nejčastěji plíseň šedá), která dokáže za pár dní zlikvidovat celou rostlinu. Stejně jako odkvetlé květy odstraňujte i uvadající listy.
Mohlo by vás zajímat: