Zahrada

29. listopadu 2016 10:38

Markéta Zídková

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Vyberte si v obchodě zdravou rostlinu, poradíme také, jak se o ni postarat doma. Těšit se z ní můžete až do února.

Aby vánoční hvězda vydržela celé svátky.

Poinsettia, známá více jako vánoční hvězda, se stala tradiční rostlinou předvánočního období, protože její barvy skvěle ladí k tmavě zelenému chvojí. Na trhu nejsou jen ty klasické s červenými listy, vybrat si můžete i barvu růžovou, žlutou či třeba modrou, prostě takovou, která se bude nejlépe hodit k vaší vánoční výzdobě. Přestože jsou listy právě kvůli barvě často považovány zaokvětní lístky, ve skutečnosti jsou to pravé listy. Kvítky jsou velmi drobné a vyrůstají v malých žlutých uskupeních uprostřed každého listového trsu.

Spojení poinsettie s Vánocemi má prý původ v Mexiku 16. století. Podle pověsti byla jedna dívka příliš chudá na to, aby mohla Ježíšovi dát dárek na oslavu jeho narození. Příběh vypráví, že dítěti anděl poradil natrhat obyčejnýplevelz okraje cesty a položit ho před kostelníoltář. Z plevele vyrašily karmínové "květy", z kterých se staly krásné poinsettie. Toto jméno pak rostlina dostala po mexickém velvyslanci v USA, který ji přivezl do Spojených států roku 1825.

Nastuzená rostlina shodí listy

Aby vám tato krásná rostlina doma dlouho vydržela, musíte se o ni správně postarat. Je totiž poměrně choulostivá. Vše začíná již v obchodě správným výběrem. Volte rostliny s nevyvinutými, ještě zelenými poupaty, protože pak máte šanci, že vydrží až do února. Vánoční hvězdu si pořádně prohlédněte, zda ji nenapadl nějaký škůdce a zda není nemocná. Zkontrolujte i květináč. Není hlína přelitá, nebo naopak tvrdá jako kámen? K hlíně si můžete i přivonět, a pokud bude cítit plísní, vraťte hvězdu zpět do regálu.

Zajímáte se o pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Na rostlinu si bez obav sáhněte. Jestli jí hned po vašem něžném dotyku upadne list, opět ji neberte. Je to jasná známka, že o ni nebylo dobře postaráno a že vám pravděpodobně brzy odejde.

Poinsettia je velmi náchylná na chlad a průvan, takže ji nikdy nekupujte na místech, kde je vystavená venku. Ale ani při nákupu v obchodech ještě nemáte vyhráno. Měli byste zkontrolovat, zda rostliny nestojí v průvanu nebo zda v obchodě není příliš velká zima. Stejně tak i při přenášení musí být rostlina důkladně zabalená do několika vrstev papíru, aby neofoukla a nezažila žádný teplotní šok. Její životnost si pojistíte, když ji zabalenou v papíru ještě strčíte do tašky, která ji ochrání před studeným větrem. Jestli si nedáte na teplotní šoky pozor, opadají vím po příchodu domů listy i poupata a vy budete moct rostlinu tak akorát vyhodit.

Správná zálivka je důležitá

Donesli jste hvězdu domů a zatím to přežila bez úhony? Výborně. Ale uvědomte si, že tato rostlina potřebuje ke svému životu určité podmínky. Pokud jí je neposkytnete, zahyne. Musíte ji tedy umístit na vhodné místo. Jak už jsme zmínili, rostlina nemá ráda chlad a průvan, takže ji rozhodně nestavte k oknu, kde profukuje a kudy větráte. Ideální teplota místnosti je 22 °C, teplo z kamen a radiátorů jí škodí. Nezapomínejte na dostatečný přísun světla, pozor ale na přímé sluneční paprsky.

Jako každá kytka, potřebuje i hvězda pravidelnou zálivku. Voda by vždy měla být odstátá v pokojové teplotě. Hlína by měla být vlhká jen lehce, rozhodně by rostlina neměla stát ve vodě.

Za rok může dělat radost znovu

Vánoční hvězda není rostlina na jedno použití. Přestože vám po svátcích začne uvadat, nemusíte ji vyhazovat. Když se o ni dobře postaráte, příští rok vám poslouží znova. Jak na to? Nejprve rostlinu seřízněte zhruba na deset centimetrů. Z řezu poteče bílé, latexové mléko, které zastavíte nad plamenem svíčky. Omezte zálivku a umístěte hvězdu na chladné, ale světlé místo, třeba na chodbu domu. Ideální teplota pro přezimování je 12 °C. Na jaře ji klidně přesaďte do zahrady a dopřávejte jí hnojivo. V teplých dnech hlídejte, aby nepřeschl kořenový bal a aby rostlina neopadala.

Na podzim ji zase přestěhujte do bytu za stejných podmínek popsaných výše. Měsíc před Vánoci musíte začít pracovat na tom, aby se hvězda krásně vybarvila. Pamatujte, že pokvete a vybarví se jí listy jen v případě, že bude mít den dlouhý osm až devět hodin. To znamená, že ji ráno odklopíte a po osmi hodinách zase zaklopíte například kornoutem z neprůhledného papíru nebo vhodnou krabicí. Již po třech týdnech vás překvapí krásné barvy. Pozor, vadí i umělé noční světlo, světlo lamp a měsíce, pokud bude na rostlinu svítit, příliš se nevybarví.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také