7. prosince 2015 05:40
Markéta ZídkováJsou z knih, novin i mušlí: Vánoční stromečky 13x jinak
Vánoce netradičně? Začněte stromkem!
Vánoční stromeček dnes patří k nejrozšířenějšímu symbolu vánoc. Pro děti jsou Vánoce bez něj doslova nemyslitelné. Kde jinde by měl Ježíšek složit tu haldu dárků, že? I my jsme v této tradici vyrostli. Ovšem z dnešního pohledu nemusí být stromek jako stromek.
Historie „vánočního jehličnáče“ je celkem mladá. V Čechách se podle dostupných pramenů objevila až na začátku 19. stol. A tradici jsme prý převzali z Německa. Tam si už od konce 16. století lidé z měst nosili domů malý stromeček a zdobili ho. Od nich to odkoukali bohatší lidé z menších obcí a tradici pak rychle napodobili i lidé z chudších vrstev.
Symbolický původ zástupce rostlinné říše uvnitř příbytku v čase Vánoc někdo hledá v době předkřesťanské, jiný zase jako zpodobení bájného stromu z ráje. Ať je to tak, nebo tak, během několika málo generací se spojil zvyk přinést si vánoční stromek domů a ozdobit ho s obdarováváním dárky.
Ulítlé vánoční stromečky - Obrázek 10
Za pár dnů už budeme mít jehličnatého hosta na pěkném místě s dostatečným prostorem pro dárky. Dřív si jej ale lidé pořizovali jen velmi malý. Dávali ho doprostřed svátečního stolu. Jindy jej zas věšeli za spodní část kmene ke stropu, takže vlastně visel vzhůru nohama.
Zvyky se zkrátka mění a s nimi i pohled na to, jak má být vánoční strom ozdoben a někdy i v tom, jak všelijak může vypadat. Jednou jsou tyto představy ovlivněny úmyslem vybočit z klasického a stále stejného pohledu na podobu vánočního stromu, jindy zas ekologickou snahou šetřit lesy. I když často jde o plánované a potřebné výseky k údržbě lesa.
V naší galerii tak naleznete vedle nápaditých stromků z již nepotřebných předmětů i stromky, které ty vánoční velmi neotřelým způsobem napodobují. Jsou z knih, polštářů, mušlí, nebo třeba jen namalované. Vánoční náladou ale přesto krásně dýchají.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: