Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Umělec navrhl dům, který by nejspíš skolil vítr

Francouzský umělec skloubil ve svém futuristickém návrhu styly Corbusierových domů a soch Santiaga Calatravy.
Vydáno: 12.03.2015
Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku
Jenže konstrukce vzbuzuje pochyby, jak by to s tímto domem dopadlo při první vichřici. Do „hřadového“ domu by obyvatelé stoupali po improvizovaném schodišti připomínajícím typický atribut kurníku Autor: Krajina: Alexis Reimbault
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vytvořit něco tak jedinečného, jako je dům Benoite Challanda, to už vyžaduje velké tvůrčí sebevědomí. Tento francouzský výtvarník a ilustrátor zasadil do skotské venkovské krajiny dům na vysoké konstrukci. Přístupný má být po úzkých schůdkách, které na výkresu připomínají hřady z kurníku.

Název Roost house neboli „hřadový“ dům proto nepřekvapuje. Nakolik dům na tak vysoké a úzké konstrukci může být stabilní, není známo, neboť jde pouze o návrh. Jeho věrná podoba vychází z metody tzv. renderování (z anglického rendering), což je tvorba reálného obrazu na základě trojrozměrného počítačového modelu. Návrh stavby je zasazený do záběrů krajiny na odlehlém místě ve Skotsku. Jen samotná konstrukce pod domem má výškou odpovídat zhruba třípatrové budově.

Pohled do svažujícího se údolí. Nebo spíš sedla?
Pohled do svažujícího se údolí. Nebo spíš sedla?
Krajina: Alexis Reimbault

Benoit Challand tímto počinem odkazuje na Le Corbusierovu vilu Savoye z předměstí Paříže, která spočívá na sadě úzkých sloupků. Zároveň upomíná i na Cabanon, což je název primitivní chatky z kulatiny a paradoxně jediná stavba, již zmíněný modernista navrhl pro vlastní potřebu. Aby odkazů na slavná díla nebylo málo, má netypický dům ve Skotsku odrážet i styl série sochařských děl španělského architekta Santiaga Calatravy.

Na samotné konstrukci zaujmou terasy kolem celého domu tvořené přesahujícími podlahami. Kvůli zamýšlené energetické soběstačnosti mají střechu pokrývat fotovoltaické panely. Další energii pak údajně dodá větrná elektrárna instalovaná přímo na konstrukci pod spodním patrem domu. Jak by obyvatele chránil před vibracemi a hlukem z větrné elektrárny, však umělec neřekl.

Vizualizace interiérů svědčí o jedinečném výhledu daném výškou domu, ale především neobvyklou lokalitou. Fiktivní dům je nikterak překvapivě vybavený ikonickými kusy nábytku od Le Corbusiera, Pierre Jeannereta a Charlotte Perriandové.

Vzhledem k silným větrům na hranici vichřice, které nejsou ve Skotsku až tak ojedinělé, je nepravděpodobné, že by Challand pro svůj snový záměr získal potřebná povolení. Na druhou stranu však autorovi nelze upřít schopnost spojit v jediném návrhu odkazy hned na tři zcela odlišná díla.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Nejdražší byt na světě se nachází v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun.

Tohle jsou nejdražší domy světa. Pojďte na návštěvu

Vítejte ve světe Christiana Greye

Padesát odstínů luxusu v bytě Christiana Greye. Které značky designéři použili?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama