Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

V Dubaji vznikne nejvyšší obytná stavba na světě. Součástí bude sjezdovka dlouhá 1,2 km

Vzhůru k nebesům.
Vydáno: 06.08.2015
V mrakodrapu bude 885 apartmánů
Autor: Meydan city corporation V mrakodrapu bude 885 apartmánů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dubaj, hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech, oplývá mnoha superlativy. Nyní zde stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa s výškou 828 m a 162 podlažími (dokončena v roce 2009), i další mrakodrapy v tomto městě patří k nejvyšším na světě, podobně nákupní centra patří k nejrozsáhlejším – v jednom z nich, Mall of the Emirates, je v současnosti nejdelší sjezdovka na světě o délce 400 metrů. V Dubaji nevadí, že venku je 45 °C, lyžovat se dá celoročně. Peníze z ropy umožnily vybudovat město jiných dimenzí, než na jaké je zvyklý obyčejný smrtelník.

První fáze stavby celého komplexu by měla být dokončena během pěti let, tedy v roce 2020, kdy Spojené arabské emiráty budou hostit výstavu Expo 2020 Foto:

Nyní by k těmto superlativům měla přibýt nejvyšší obytná stavba světa, která bude měřit 711 metrů – bude tak například téměř 2x tak vyšší než Empire State Building v New Yorku (443 m). V mrakodrapu bude 885 apartmánů. Budova bude součástí rozlehlého komplexu Meydan One, který se bude rozkládat od dostihového závodiště v poušti Meydan race track (ano, v Dubaji v poušti mají dostihovou dráhu se zeleným pažitem) po právě nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. V komplexu bude tančící fontána, nákupní centrum, hotel s 350 pokoji a také největší indoorové lyžařské středisko na světě se sjezdovkou dlouhou 1,2 kilometru. A také přístav. Komplexu Meydan One by měl stát 4,3 miliard liber (165 miliard Kč) a domov v něm najde 78 000 lidí.

První fáze stavby by měla být dokončena během pěti let, tedy v roce 2020, kdy Spojené arabské emiráty budou hostit výstavu Expo 2020.

Nejvyšší budovy světa (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Nejvišší budovy světa, Foto: Wikimedia Commons

A to není všechno. Arabský polostrov se tak nejvíc přiblíží ke hvězdám ze všech koutů světa. V zimě 2014 začala v saúdskoarabské Džiddě na břehu Rudého moře stavba budovy, která by měla být nově nejvyšší na světě - jako první by měla dosáhnout hranice jednoho kilometru - má měřit přesně jeden kilometr! Bude se jmenovat Kingdom Tower, navrhl ji americký architekt Adrian Smith spolu s Gordon Gill Architecture. Mrakodrap má být hotový v roce 2018.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Stavba využívá principy pasivního domu

U pyramid v Gíze vyroste milionářská rezidence inspirovaná korálovými útesy

Nová dominanta Manhattanu je vysoká 541 m

V New Yorku se otevřela nová budova Světového obchodního centra

Článek je zařazen v:
Reklama