Bydlení

6. srpna 2015 05:40

Markéta Zídková

V Dubaji vznikne nejvyšší obytná stavba na světě. Součástí bude sjezdovka dlouhá 1,2 km

Vzhůru k nebesům.

Dubaj, hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech, oplývá mnoha superlativy. Nyní zde stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa s výškou 828 m a 162 podlažími (dokončena v roce 2009), i další mrakodrapy v tomto městě patří k nejvyšším na světě, podobně nákupní centra patří k nejrozsáhlejším – v jednom z nich, Mall of the Emirates, je v současnosti nejdelší sjezdovka na světě o délce 400 metrů. V Dubaji nevadí, že venku je 45 °C, lyžovat se dá celoročně. Peníze z ropy umožnily vybudovat město jiných dimenzí, než na jaké je zvyklý obyčejný smrtelník.

Nyní by k těmto superlativům měla přibýt nejvyšší obytná stavba světa, která bude měřit 711 metrů – bude tak například téměř 2x tak vyšší než Empire State Building v New Yorku (443 m). V mrakodrapu bude 885 apartmánů. Budova bude součástí rozlehlého komplexu Meydan One, který se bude rozkládat od dostihového závodiště v poušti Meydan race track (ano, v Dubaji v poušti mají dostihovou dráhu se zeleným pažitem) po právě nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. V komplexu bude tančící fontána, nákupní centrum, hotel s 350 pokoji a také největší indoorové lyžařské středisko na světě se sjezdovkou dlouhou 1,2 kilometru. A také přístav. Komplexu Meydan One by měl stát 4,3 miliard liber (165 miliard Kč) a domov v něm najde 78 000 lidí.

První fáze stavby by měla být dokončena během pěti let, tedy v roce 2020, kdy Spojené arabské emiráty budou hostit výstavu Expo 2020.

Nejvyšší budovy světa (pro zvětšení klikněte na obrázek)

A to není všechno. Arabský polostrov se tak nejvíc přiblíží ke hvězdám ze všech koutů světa. V zimě 2014 začala v saúdskoarabské Džiddě na břehu Rudého moře stavba budovy, která by měla být nově nejvyšší na světě - jako první by měla dosáhnout hranice jednoho kilometru - má měřit přesně jeden kilometr! Bude se jmenovat Kingdom Tower, navrhl ji americký architekt Adrian Smith spolu s Gordon Gill Architecture. Mrakodrap má být hotový v roce 2018.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také