Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

U pyramid v Gíze vyroste milionářská rezidence inspirovaná korálovými útesy

Obytný komplex bude sofistikovanou technologickou stavbou.
Vydáno: 02.12.2014
Stavba využívá principy pasivního domu
Stavba využívá principy pasivního domu Autor: profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pyramidy v Gíze patří k nejstarším památkám lidstva. Nyní by k nim měl přibýt obytný komplex s nejmodernějšími technologiemi, jako jsou solární panely, větrné turbíny a rekuperační potrubí. Objekt bude tvořit tisícovka bytů, tři patra kanceláří a nákupní centrum, pro něž se vybudují čtyři patra podzemních garáží. Egypt má člověk spojený s nádhernými památkami, nestabilní vládou a Muslimským bratrstvem – proto možná překvapí, že tento supermoderní komplex Pod názvem “The Gate Residence“ by měl vyrůst právě v poušti u Káhiry. Stojí za ním ale architektonické studio Vincent Callebaut Architectures belgického architekta Vincenta Callebauta, který rád posouvá hranice možného.

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Stavba bude v podstatě hyperpropojený ekosystém, který využije obnovitelné zdroje. Střechu pokryjí solární panely a větrné elektrárny, které budou využívat nejenom vítr k výrobě elektrické energie, ale zároveň pomohou chladit budovu – venkovní vzduch budou vhánět do potrubí procházející podzemím, kde se vzduch ochladí a pak se vrátí zpět do budov. Je to princip, který znali už staří Egypťané. K ohřevu teplé vody projekt plánuje využívat geotermální energii. Domy budou pokryté také zelenými rostlinnými kaskádami.

Je ovšem otázkou, jak moc obyvatelé komplexu ocení skutečnost, že v rámci optimalizace spotřeby energií budou čidla i v každém bytě, kde budou sledovat počet lidí v bytě, jejich pohyb, teplotu bytu a osvětlení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architektury

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Odkaz na bludný balvan ve Vysokých Tatrách dává smysl – v krajině zůstaly po ustupujících ledovcích

Pohozená krychle českých architektů zabodovala ve světě

Stylizované suché říční koryto pod lávkou z různě velkých oválných kamenů dotvářejí i příhodně zvolené rostliny

Mrtvý kámen umí skvěle oživit zahradu

Článek je zařazen v:
Reklama