Bydlení

2. prosince 2014 05:18

Markéta Zídková

U pyramid v Gíze vyroste milionářská rezidence inspirovaná korálovými útesy

Obytný komplex bude sofistikovanou technologickou stavbou.

Pyramidy v Gíze patří k nejstarším památkám lidstva. Nyní by k nim měl přibýt obytný komplex s nejmodernějšími technologiemi, jako jsou solární panely, větrné turbíny a rekuperační potrubí. Objekt bude tvořit tisícovka bytů, tři patra kanceláří a nákupní centrum, pro něž se vybudují čtyři patra podzemních garáží. Egypt má člověk spojený s nádhernými památkami, nestabilní vládou a Muslimským bratrstvem – proto možná překvapí, že tento supermoderní komplex Pod názvem “The Gate Residence“ by měl vyrůst právě v poušti u Káhiry. Stojí za ním ale architektonické studio Vincent Callebaut Architectures belgického architekta Vincenta Callebauta, který rád posouvá hranice možného.

Stavba bude v podstatě hyperpropojený ekosystém, který využije obnovitelné zdroje. Střechu pokryjí solární panely a větrné elektrárny, které budou využívat nejenom vítr k výrobě elektrické energie, ale zároveň pomohou chladit budovu – venkovní vzduch budou vhánět do potrubí procházející podzemím, kde se vzduch ochladí a pak se vrátí zpět do budov. Je to princip, který znali už staří Egypťané. K ohřevu teplé vody projekt plánuje využívat geotermální energii. Domy budou pokryté také zelenými rostlinnými kaskádami.

Je ovšem otázkou, jak moc obyvatelé komplexu ocení skutečnost, že v rámci optimalizace spotřeby energií budou čidla i v každém bytě, kde budou sledovat počet lidí v bytě, jejich pohyb, teplotu bytu a osvětlení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také