Koupelny

22. října 2016 10:00

Markéta Zídková

V Telči postavili nádherný dům v korytě potoka. Svépomocí a v pasivním standardu

Dřevostavba vznášející se na betonových sloupech nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal.

Dům stojí na stísněném, léta opuštěném pozemku v centru města Telč. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UUNESCO přímo pod hrází rybníka. Parta kamarádů v Telči si společně s rodinou dala odvážný úkol: vytvořit místo k bydlení na nevyužívané parcele pod hrází Ulického rybníka, těsně nad protékajícím potokem. Do dvou let se jim podařilo svépomocí postavit dřevostavbu v pasivním standardu. Kvůli nebezpečí záplav stojí celý dům na betonových sloupech. Prostor pod domem je volně průchozí, zelená plochá střecha se využívá jako zahrada. Budovu ve tvaru kvádru pokrývá dřevěná fasáda ze sibiřského modřínu bez povrchových úprav. Toto dřevo architekt vybral jako vzpomínku na původní dřevěné mlýnské domky, které v tomto místě stály v minulém století.

Minimalistický rodinný dům je postaven z přírodních i tradičních materiálů a díky střeše, kterou pokrývá zeleň, dokonale splývá s krajinou pod hrazeným přepadem rybníka. Dřevostavba, která souzní s geniem loci a zároveň respektuje historickou zástavbu města, je ukázkovým konceptem pro bydlení na zdánlivě nevyužitelném pozemku. Jako takový jej také ocenila porota osmého ročníku soutěže E.ON Energy Globe, která „Dům nad vodopádem v Telči“ označila za vítěze kategorie Stavba.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také