Bydlení

19. října 2016 09:39

Markéta Zídková

Dům v Řevnicích zaujme různě vysokými stropy

Střecha rodinného domu poblíž české metropole kopíruje funkci místností. Inspirovat se lze ale i účelně rozmístěnými vnitřními zónami nebo jedinečným propojením se zahradou.

Tento přízemní rodinný dům v Řevnicích u Prahy je zajímavý především střechou, jejíž tvar vychází z funkce vnitřních prostor. Dům má jasnou vnitřní hierarchii, která usnadňuje jeho užívání. Funkčně dělený interiér a jeho provázání se zahradou jsou také hlavním znakem celého návrhu. Společné obytné prostory mají díky vyšší světlé výšce reprezentativní povahu. V dětských pokojích jsou stropy naopak nižší a prostor je tak intimnější. Světlá výška všech místností roste směrem do zahrady, prostory se otevírají slunci a zeleni. Autorem projektu je ateliér SAD

Rozmístění zón, orientace na světové strany

Velmi účelné je i rozmístění zón. Zádveří, hala, WC, komora, sušárna a technická místnost jsou při severní fasádě. Tyto místnosti tvoří zároveň hlukovou bariéru pro ložnice, která odstiňuje především hluk od přilehlé ulice a železnice. Stavba svou jižní fasádou pojatou ve tvaru trychtýře doslova pohlcuje zahradu. Hlavní obytná místnost s kuchyňským koutem v jihozápadní části domu se pak otevírá okny na celou výšku do zahrady. Pouze jedno okno je umístěné také na severní fasádě kvůli příčnému větrání. Na jižní straně domu jsou jinak také dětský pokoj, ložnice a hlavní koupelna s WC. Ze všech obytných místností, stejně jako z koupelny, lze vyjít ven na terasu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také