Bydlení

9. června 2014 05:21

Markéta Zídková

V zámečku prince Charlese můžete bydlet i vy. Jen za 60 euro

Z mnoha nemovitostí, které v Rumunsku patří princi Charlesovi, je zámeček Apafi snad tou nejzajímavější. Přispívá k tomu i pohnutá minulost někdejšího šlechtického sídla.

Původní šlechtické sídlo Apafi v obci Malancrav ležící 315 kilometrů severozápadně od Bukurešti patřilo původně sedmihradskému knížeti Mihály Apafimu. Zámeček, jejž komunistický režim zabavil jednomu z dalších majitelů ještě za diktátora Ceausesca, sloužil jako kulturák pro svatby a jiné slavnosti. Komunisti rozkradli původní nábytek i veškeré další vybavení a nechali sídlo chátrat.

V roce 2000 jej koupila Charlesova nadace MET od evangelické církve, aby jej do roku 2007 rekonstruovala. Ve snaze o co největší možnou autenticitu restaurátoři prohledávali archivy včetně jednoho budapešťského a při výkopech zjistili, že zámeček byl původně o několik metrů delší. Práce odhalily i základy sousední stavby z 12. století, stejně jako strážní věže nočního hlídače, ale i vodovodní kanály a drenáže.

Osmdesátiletý zemědělec, jenž přežil poválečnou deportaci na Sibiř, si vzpomněl, že uprostřed zahrady byla fontána čerpající vodu z nedalekého vodopádu. Fotografie z roku 1940 prozradily detaily balustrád. Přivolaný proutkař jim pomohl najít místa, kudy vedly původní cesty.

Maďarský badatel našel v knihovnách a státních archivech v Budapešti, Kluži a Bukurešti podrobnou dokumentaci z přelomu 17. a 18. stol. psanou v latině a maďarštině. Obsahovala podrobný popis místností, oken, dveří, nábytku i uspořádání zahrady.

Od roku 2007 zámeček slouží veřejnosti jako stylový hotel stranou civilizace. Ubytování nabízí ve čtyřech dvoulůžkových a jednom jednolůžkovém pokoji za 60 až 70 eur na osobu a noc.

(dah)


Přečtěte si také