Bydlení

19. listopadu 2015 05:30

Klára Beščecová

Velký výzkum: Jak dnes tráví Češi svůj čas na záchodě?

Jak vypadaly toalety dříve a co jsme tam dělali?

Rádi před úkoly utíkáte na záchod či tuto místnost využíváte kpřemýšlení nad důležitými věcmi? Není divu, vždyť podle průzkumu společnosti Geberit si nejvíce při návštěvě toalety vychutnáváme právě ticho a klid. Často zde ale také čteme nebo si hrajeme se smart kamarády. Protože dnes je Světový den toalet, který se slaví 19. listopadu, bylo by hříchem si nezavzpomínat, jak vypadaly toalety kdysi a co jsme tam nejčastěji dělali. Těžko si představit, že dříve nám stačil nočník a dnes už existují toalety sintegrovanou sprchou.

Záchod je tu přes 4000 let

Možná byste tipovali, že záchody jsou výdobytkem moderní doby ne starší 200 let, ale nenechte se mýlit. Tak jako lidé musí jíst a pít, stejně tak mají potřebu kultivovaně vykonávat i jiné činnosti, aby se koloběh dokončil. A bylo tomu tak už kolem roku 2500 př. n. l. Záchodový systém znala již minojská kultura, o něco později se první toalety objevují vIndii, Egyptě a vantickém Římě. Nutno říci, že nešlo jen o pouhou díru do země, jak by se dalo očekávat. Indické záchodky už tehdy byly poměrně moderní, měly prkénka a fascinující „kanalizaci“. Pod prkénkem byl kanálek, kterým protékala voda a odnášela všechno ihned pryč. Kanálky končívaly u řeky, například ve starověkém Egyptě sloužil jako univerzální kanalizace Nil.

Dříve společenské posezení, dnes to stíháme do 10 minut

Říká se, že někdo na záchodě tráví celé mládí, ale to pro nás neplatí. Více než čtvrtina Čechů totiž pobývá na toaletě ne více než deset minut denně, druhým nejčastějším uváděným intervalem je pak 16–20 minut. Dnes jsme uspěchaní jako naše doba, vkteré žijeme, ale vminulosti se sezení na toaletě stávalo doslova společenskou událostí. VŘímě a Egyptě se stavěly takzvané latrínové arény, což byly lavice svíce otvory, často uskupené do kruhu. Nejenže pánové na společných toaletách posedávali v hojném počtu, aleuzavírali zde různé obchodní transakce, diskutovali o politickém dění nebo o počasí.Takovéto lavice využívali i vojáci.

Průzkum letos provedla společnost Geberit vČeské republice ve spolupráci se společností GfK na vzorku 1001 respondentů ve věku 35–55 let při rovnoměrném zastoupení mužů i žen.

Hlavně klid a ticho

Latrínové arény sloužící ksetkávání a debatování ve středověku vystřídaly noční vázy, kterým se začalo říkat nočníky, nebo dřevěné stolice ve tvaru truhly či křesla s kruhovým výřezem v sedáku a pod ním umístěnou nádobou na tělesný odpad. Lidé se tedy naučili vykonávat svou potřebu výhradně o samotě, a možná proto nyní téměř polovina Čechů na toaletě preferuje hlavně ticho a klid nebo si čtou. Poslední dobou nám čím dál častěji dělají na záchodě společnost i chytré přístroje jako mobily a tablety, na kterých pro zkrácení chvíle hrajeme hry či brouzdáme po internetu. Navzdory tomu podle průzkumu jen pár znás tráví čas na toaletě telefonováním. Ještě méně pak posloucháme muziku. Prostě máme rádi svůj klid zakořeněný vnás již od středověku. Úsměvné je, že více než pětina českých respondentů prý nic ztohoto neprovozuje, co tam pak tedy dělají? To zatím zůstává zahaleno tajemstvím.

Návrat ke kořenům a první splachování

Po „nočníkovém“ dobrodružství se na venkově staví vblízkosti hnojišť suché záchody, které známe dodnes vpodobě kadibudek. Na hradech zase hrají prim prevéty – suchý kamenný záchod vestavěný přímo do hradeb, vlastně tvořil jejich součást a nepotřebný obsah padal zemskou přitažlivostí do hradního příkopu. Města byla však kvůli špatné hygieně sužována morem a cholerou a lidstvu pomalu ale jistě docházelo, že potřebuje své „toalety“ vylepšit. A hle, lidé objevují to, co jejich předkové v Egyptě či antickém Římějiž dobře znali – fungující kanalizaci. Pomalými krůčky přecházejí klatrínám, pod kterými protéká voda, tvoří se odvodné kanály ústící do řeky. Vývoj záchodů šel kupředu a první splachovací toaleta spatřuje světlo světa roku1597, kdy ji pro královnu Alžbětu I. vynalezl sir John Harrington. Za evoluci poslední doby se dá pak označit přechod od externích nádržek na vodu kzabudovaným splachovacím systémům, které jsou ukryty přímo ve stěně a dnes již tvoří moderní standard téměř každé toalety.

Inovativní technologie 21. století

Člověk by řekl, že splachovací toaletou evoluce záchodů končí, nenechte se však mýlit. Stím, jak je pro nás čím dál tím důležitější osobní hygiena, se objevují toalety, které vás vodou i přímo očistí. Jde totiž o nejpřirozenější a nejefektivnější způsob jak docílit dokonalé čistoty a nového pocitu pohody a právě pohoda je podle průzkumu dnes na WC důležitá pro 97 % Čechů. Vždyť i ruce, vlasy, a dokonce i auto myjeme vodou a ne papírem či suchým ručníkem. Ptáte se, jak to ale ten záchod udělá, že mě umyje? Není to žádná sci-fi báchorka, jde o důmyslnou kombinaci funkcí toalety a bidetu, která přináší oproti klasickému toaletnímu papíru jemnou, ale přesto účinnou hygienu. Přímo vtoaletní míse je zabudovaná sprcha, jejíž sprchovací rameno se dle potřeb posouvá a očistí vaše intimní partie vodou vtělesné teplotě. Tryska se nijak nedotýká žádné části těla, nehrozí tedy znečištění sprchy, navíc se sprchovací rameno standardně samo hygienicky očistí před a po použití. Těžko si však lze uvědomit rozdíly použití klasického toaletního papíru oproti očistě vodou, pokud to nevyzkoušíte. Například toalety AquaClean sintegrovanou sprchou je možné vyzkoušet na několika místech vČeské republice. Podle průzkumu uvedlo 8 z10 Čechů, že by tento způsob očisty chtělo otestovat.

Už vantickém Římě se v nejbohatších domech stavěly záchody v blízkosti kuchyně, aby byla po ruce teplá voda. Její hygienickou roli si lidé velmi dobře uvědomovali. Místo toaletního papíru se také užívala nádoba s octovou vodou a houbou na tyči.Dnešní záchody sintegrovanou sprchou existují buď jako kompletní zařízení, nebo jako sedátka, která se nainstalují na stávající mísu. Kromě ukryté sprchy však dokážou dnešní toalety nabídnout mnohem více, mají třeba odsávání zápachu, automatické otevírání poklopu, anatomicky tvarovaná vyhřívaná sedátka, a dokonce i vlastní osvětlení. Co více si přát?

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také