Bydlení

6. ledna 2016 05:50

Markéta Zídková

Vyrobte si vlastní eko kamínka z hliněných květináčů

Když si potřebujete přitopit.

Zahřát se během zimního období je příjemná slast. Máme pro vás jednoduchý návod, jak si vyrobit svá vlastní malá kamínka z květináčů a trochu si doma přitopit.

Až vám teplo z radiátorů nebude stačit, jednoduchá eko kamínka seskládáte snadno. Na jejich výrobu potřebujete jen 3 různě velké hliněné květináče. Ostatní potřebné součásti se dají různě proměňovat. Určitě tedy některé z nich doma najdete nebo si je snadno pořídíte.

K výrobě kamínek budete potřebovat:

- 3 různě velké hliněné květináče- Svíčku/svíčky (lze použít i ty čajové, viz postup a foto č. 5 v galerii)- Větší zavařovací sklenici (třeba od okurek, od medu apod.)- Šroub tak široký, aby prošel odkapávacím otvorem uprostřed dna květináčů- Matičky velikostí odpovídající šroubu- Podložky větší než otvory v květináčích (pokud jsou matičky příliš malé).- Cihly nebo samostojné kameny či větší (vyšší) zavařovací sklenice, než ta se svíčkou ...

Postup:

Květináče k sobě spojíme tak, že provlékneme otvorem v největším květináči šroub a našroubujeme na něj matičku. Případně, jestli je otvor větší než průměr šroubu a matičky, navlékneme nejdříve podložku, pak teprve našroubujeme matičku a na ní opět umístíme podložku. (V případě, že jsou matičky moc úzké, můžeme našroubovat na sebe matičky dvě.) Důležité je, aby dna květináčů byla od sebe vzdálena nejméně centimetr.

Jednotlivé květináče k sobě spojíme delším šroubem

Na šroub dále navlékneme středně velký květináč a postup s matičkami a podložkami zopakujeme. Jako poslední přijde upevnit na šroub nejmenší květináč. Použijeme opět podložku a matičku.

Prostor mezi jednotlivými květináči vytvoříme našroubováním matiček a podložek

Vzdálenost jednotlivých květináčů od sebe můžete zvětšit použitím více matiček, případně umocnit efekt akumulace tepla i přidáním vícero podložek – viz obrázek v galerii č.3.

Jako následný důležitý krok postavíme základnu kamínek. Pokud použijeme cihly, jednu položíme, zbylé dvě postavíme na úzkou delší hranu po stranách té ležící. Pokud nemáte cihly, můžete využít další zavařovací sklenice, které by ovšem měly být vyšší než ta, v níž je svíčka. I to ale není vše. Třeba se vám místo cihel podaří najít v přírodě vhodné kameny. Měly by ale být schopné stabilně stát a umožnit po obou stranách stejnou vzdálenost obrácených květináčů od svíčky.

Existuje vícero variant těchto kamínek. Jedna z nich využívá místo jedné velké svíčky ve sklenici čajové svíčky. Pod ně je důležité dát nehořlavou podložku, která odolává teplu. Pak můžete usadit obrácené květináče třeba i jen na pár navršených dlaždiček, kameny nebo širší kusy latí apod.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také