Bydlení

21. října 2015 06:00

Klára Beščecová

Nádhera: Vietnam si postaví univerzitu utopenou v zeleni

Džunglí porostlé město dávno zaniklé civilizace bude připomínat areál soukromé vysoké školy ve vietnamském Ho Či Minově Městě.

Podle návrhu tamního architektonického studia Vo Trong Nghia Architects má na pozemku o rozloze 22 tisíc m2 vyrůst stavba ostře kontrastující stím, co někdejší Saigon zhlediska urbanismu a architektury nabízí.

Hlavní úlohu přitom hrají stromy, které budou doslova všude – na střechách, terasách, balkonech, vnitřních prostranstvích. Areál kampusu soukromé univerzity FPT bude mít půdorys obřího obdélníku, jehož stěny se budou směrem krohům stupňovitě zvyšovat. Základní tvar budovy tak bude vpřímém protikladu svýškovými budovami typickými pro okolní zástavbou osmimilionového Ho Či Minova Města.

Architekti z Vo Trong Nghia Architects mají se zelení dostatek zkušeností – mezi jejich realizace patří hotel pokrytý popínavými rostlinami nebo dětská školka se zahradou na střeše. Univerzitní areál by měl podle nich získat díky zeleni dostatek stínu a mimo jiné tak ušetřit na klimatizaci. Kapacita areálu je až 5000 studentů, kteří by zde měli studovat a bydlet zároveň.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také