Vánoce

12. prosince 2020 14:00

Simona Sedláčková

Vyšijte ozdoby na stromeček i vánoční dárky. Vytvoříte voňavé a barevné dekorace

Výšivka se na vlnách oblíbenosti nese jednou dole a podruhé nahoře, ale nikdy se nevytratila docela a období adventu ke klidné práci s jehlou přímo vybízí. I úplní začátečníci zvládnou jednoduchou lineární nebo křížkovou výšivku. Ovšem na své si přijdou i výšivkoví labužníci!

Jednoduše na stroji

Moderní doba si žádá i moderní přístupy kvýšivce. Podobné krásy vznikají na vyšívacích a nahrazují tak šikovné ruce vyšívaček, ale ten nádherný pocit zvlastnoručně vytvořené dekorace nahradit nedokážou. Tak vezměte do ruky jehlu a vyzkoušejte si to sami!

Tip pro začátečníky

Žádný návod a složitý vzor, ani počítání nitek. Tuhle výšivku zvládne opravdu každý, kdo dokáže provléknout nit uchem jehly.

Křížková výšivka pro každého

Umíte počítat jednotlivá okénka předlohy? Pak zaručeně zvládnete i křížkovou výšivku, která se těší velké oblibě u začátečníků i u zkušených výšivkářů. Divíte se, proč jsme nepoužili ženský rod, tedy u vyšívaček? Protože křížkovou výšivkou se zabývají i mnozí muži, i když by to možná hned tak někomu nepřiznali. Křížková výšivka je totiž báječný relax úplně pro každého.

Křížkovou výšivku můžete doplnit i drobnostmi, které jí dodají větší plastičnost. Kvýšivce jednoduchého vánočního stromku se podobné nášivky zrovna báječně hodí. Využijte malé knoflíčky, korálky i lesklé flitry.

Vyšívané obrazy

Předloh na vyšívání najdete nejen ve specializovaných časopisech, ale i jednoduše na internetu jistě dost. Pak už stačí, když si pořídítespeciální látku na vyšívaní se čtvercovou vazbou, kterou najdete pod názvem kanava nebo panama, vyšívací bavlnky a vyšívací jehlu skulatou špičkou. Aby se vám na látku dobře vyšívalo, napíná se látka na vyšívací rám nebo do vyšívacího bubínku. Vyšívací rám nahradí jakýkoliv rámeček, na který napnete látku pomocí obyčejných napínáčků. Samozřejmě se obejdete i bez rámu nebo bubínku, ale výšivka patrně nebude tak dokonalá a jednotlivé křížky vyrovnané.

Vyšívané ozdoby na stromeček

Drobnou výšivku můžete využít i pro ozdoby na vánoční stromek. Malé vyšité polštářky vyplňte obyčejnou vatou, vatelínem nebo do nich nasypte voňavé bylinky.

Vyšít si můžete i závěsné ozdobičky. Výšivka se většinou provádí na plastovou kanavu, kterou si jednoduše nůžkami přistřihnete do požadovaného tvaru. Využít však můžete i obyčejnou kanavu bavlněnou, která bývá dost často silně natužená, a tak se po odstřižení při dostatečné opatrnosti ani nepáře.

Vyšívat můžete i na oblíbenou plst. Nastřihněte tvar, jednoduše vyšijte a pak kroužkovým stehem sešijte vyšitou a zadní část ozdoby ksobě.

Vánoční dárky svýšivkou

Stále si lámete hlavu, čím potěšíte své přátele? Ušijte obyčejný látkový sáček a ozdobte ho výšivkou, která může i lehce naznačovat obsah dárku. Sáček snasušenými šípky na báječný čaj, sáček s voňavou levandulí nebo sáček svyšitým jablíčkem, který bude ukrývat sladké křížaly.

Další nápady na vánoční tvoření:


Přečtěte si také